Dívky s Turnerovým syndromem nemusejí zůstat malé
Postižení tzv. Turnerovým syndromem jako takové zcela vyléčit nelze. Přesto ale moderní medicína umožňuje mnohým příznakům této nemoci předcházet.
Léčbou lze u dívek postižených Turnerovým syndromem (TS) dosáhnout velkých úspěchů. Například upravit poruchy růstu, ovlivnit dospívání a menstruační cyklus, případně jim i umožnit otěhotnět a donosit miminko. Další důležitou pomůckou může být psychoterapie. Ta těmto dívkám může pomoci i v jejich společenském a emocionálním životě.
Málo růstového hormonu, malý vzrůst?
Růstový hormon je látka, která u zdravého člověka umožňuje růst organismu do výšky. Pacientky s Turnerovým syndromem ho sice také produkují, ale jejich kosti na něj nereagují dostatečně. Kvůli tomu rostou výrazně pomaleji. V dospělosti pak takové dívky obvykle měří jen kolem 145 cm. Větší šanci na normální výšku v dospělosti jim může dát právě podávání růstového hormonu už během dětství, nejlépe od 4. a 6. roku života. Užívat jej musí denně – aplikace probíhá pomocí speciálního pera, kterým si hormon píchnou pod kůži. Může to být sice nepříjemné a obtěžující, ale normální výška určitě stojí za trochu bolesti. Podmínkou terapie je ovšem včasné odhalení syndromu, neboť v pozdějším věku (po ukončení růstu jako takového) už výšku "dohnat" nelze.
Velká, a přece malá holčička
Jedním z příznaků Turnerova syndromu může být to, že se nedostaví první menstruace. Příčinou je nevyvinutí vaječníků nebo jejich špatná funkce. Zdravé vaječníky produkují pohlavní hormony, tzv. estrogeny, a právě těch je v tomto případě nedostatek. Ze stejného důvodu neprochází většina dívek s Turnerovým syndromem ani jinými změnami souvisejícími s pubertou. Prakticky to znamená, že se takto postižené dívky od svých vrstevnic liší už na první pohled. Mladí lidé v pubertě jsou ale velmi citliví, zvláště dívky dbají na svůj vzhled daleko více než v předcházejících "dětských" letech.
Záchranné estrogeny
Dalším důsledkem syndromu je neplodnost nebo velké riziko potratu či jiných komplikací v případě úspěšného otěhotnění. Řešením může být podávání estrogenů v podobě tablet či náplastí se začátkem okolo 12. roku věku. Tím lze upravit menstruační cyklus, růst prsů, ochlupení apod. V dospělosti je pak díky umělému oplodnění darovaným vajíčkem možné i těhotenství a porod zdravého dítěte.
Psychoterapie podá pomocnou ruku
U dívek a žen s Turnerovým sndromem se mnohdy setkáváme s problémy v oblasti emocí a sociálních dovedností, jako jsou úzkosti, nedostatek sebeúcty, poruchy pozornosti, zhoršený orientační smysl. Tyto problémy lze částečně řešit například psychoterapií, kdy je léčebný plán vždy přísně individuální (šitý na míru).
Turnerův syndrom se sice nedá úplně vyléčit, ženy s tímto onemocněním se ale díky léčbě růstovým hormonem a estrogeny mohou plně zařadit do společnosti bez jakýchkoliv výrazných handicapů.
(veri)
Zdroj:
Child and Adolescent Psychiatric Clinics of North America: Turner Syndrome. Volume 16, Issue 3, Pages 709–722.
MUDr. Renata Pomahačová: Léčba růstovým hormonem v dětském věku. Farmakoterapie 5/2007, s. 501–506. Publikováno online 5/2007.