Díky správnému oblečení nedáte klíšťatům šanci
Vrcholem léta a celého zemědělského roku bývají obvykle žně. Stejně tak mívají v horkých letních měsících žně i klíšťata. Jejich přisátí s sebou nese nemalá rizika, například ve formě nákazy klíšťovou encefalitidou. Jak se tedy obléci do přírody, aby neměla klíšťata šanci?
Buďte světlí!
Zabránit přisátí klíštěte lze mnoha způsoby. Kromě drahých repelentů patří mezi nejúčinnější prevenci nošení vhodného oblečení, zejména pokud se člověk pohybuje například v lese nebo ve vysoké trávě. Obecně se doporučuje, aby oblečení bylo z lehkého, prodyšného materiálu, který by ale měl mít také hladký povrch a světlou barvu. Hladký povrch totiž klíšťatům znesnadní šplhání a omezí tak riziko přisátí.
Lehce odhalitelné klíště
Ke světlé barvě oblečení se váže mnoho pověr a mýtů, například že klíšťata odpuzuje. Není to však úplně pravda, důvod je daleko prozaičtější. Na světlém oblečení je totiž černé klíště daleko lépe vidět, a tak může být i dříve odstraněno. Někteří odborníci naopak tvrdí, že bílé oblečení může paradoxně klíšťata přitáhnout. Prý když vědci chytají hmyz, také jej nejsnáze nachytají na světlý podklad. Jak to tedy je s „protiklíšťovým“ oblečením doopravdy?
Noste dlouhý rukáv
Při letních výpravách do lesa je jako obrana proti klíšťatům nejlepší volnější oblečení. Ideální je například košile nebo tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a pevné boty. U kalhot platí, že nohavice by měly být zastrčeny do bot, a pokud to není možné, stačí, když jsou zajištěny gumou přes botu. Boty je nejlepší volit kotníkové. Nejen že minimalizují riziko zvrtnutí nohy v lesním terénu, ale také dostatečně chrání před klíšťaty.
Doma se převlečte!
Neméně důležitou součástí prevence jsou i opatření po příchodu z lesa. Ihned po příchodu domů je nutné se nejdříve převléci a oblečení, na kterém by mohla být klíšťata přichycena, vyprat. Stejně důležitá je i důkladná prohlídka těla a včasné odstranění případného přisátého klíštěte. Jen tak lze opravdu efektivně bojovat proti klíšťatům a minimalizovat tak riziko přenosu některé z „klíštěcích“ nemocí.
(kam)