Disekce aorty – co to znamená a proč je nutné zasáhnout včas?
Disekce aorty je těžké poškození srdečnice, tedy největší tepny v lidském těle. Tento závažný stav sice provází krutá bolest, ale typické příznaky chybí. Proto je disekce zaměnitelná s dalšími nemocemi srdce. Tato záměna se může stát pacientovi osudnou.
Při disekci aorty je porušena celistvost vnitřní vrstvy srdečnice a vzniká „trhlina“. Tou protéká krev, která pomalu odděluje (disekuje) střední a vnitřní vrstvu cévní stěny. Pokud zevní stěna nového, „falešného kanálu“ praská, krev se řine do okolí. Vzniká masivní vnitřní krvácení, popřípadě krvácení do osrdečníku (záleží na umístění trhliny). Tato kritická situace často končí smrtí.
Hrozba pro starší muže
Disekce aorty nejčastěji postihuje muže kolem 60. až 70. roku života. Její příznaky nejsou specifické (jednoznačné pro dané onemocnění). Patří k nim:
- náhlá bolest na hrudi nebo mezi lopatkami, často popisovaná jako trhavá, rvoucí; bolest se šíří od krku k břichu a bedrům,
- ztráta vědomí,
- dušnost,
- náhlé potíže s řečí, ztráta zraku, neschopnost pohybu – podobně jako u cévní mozkové příhody,
- slabě hmatný pulz na jedné končetině ve srovnání s druhou stranou.
Pokud pocítíte bolest na hrudi, mdloby nebo náhlé potíže s dechem, hned vyhledejte lékařskou pomoc. Popsané příznaky sice nemusí signalizovat závažný stav, ale k lékaři stejně spěchejte. Kdyby šlo do tuhého, mohou vám brzká diagnóza a léčba zachránit život.
Aortální disekce s větší pravděpodobností postihne jedince, kteří mají:
- vysoký krevní tlak,
- aterosklerózu (kornatění tepen),
- již vytvořenou výduť aorty,
- defekt aortální chlopně,
- koarktaci aorty (vrozené místní zúžení srdečnice).
Disekce aorty je také častější u lidí s určitými genetickými onemocněními. Mezi těmito chorobami figurují Marfanův syndrom, Turnerův syndrom, Ehlersův–Danlosův syndrom a jiná smíšená onemocnění pojiva nebo celková zánětlivá onemocnění.
Pět kroků ke snížení rizika
Riziko disekce aorty se dá snížit dodržováním následujících doporučení:
- Mějte pod kontrolou vysoký krevní tlak. Choďte na pravidelné prohlídky k lékaři, respektujte jeho rady a užívejte předepsané léky.
- Lékařské prohlídky nezanedbávejte hlavně v případě, že někdo z rodiny měl disekci aorty, trpí onemocněním srdeční chlopně nebo pojivové tkáně.
- Nekuřte.
- Zachovejte si normální váhu.
- V autě vždy používejte bezpečnostní pás. V případě nehody tím můžete zabránit poranění hrudníku, a tedy i srdečnice.
(cean)
Zdroj:
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/aortic-dissection/basics/definition/con-20032930