Antibiotika po svém lékaři nežádejte, v jejich užívání se řiďte jeho doporučeními
Jak z pohledu laika nakládat s antibiotiky, aby skutečně pomáhala, kde mají? A jak zabránit tomu, aby jejich neopodstatněné a nesprávné užívání nepřispívalo ke ztrátě jejich účinnosti v podobě rozvoje tzv. antibiotické rezistence? Jsme totiž na cestě k tomu, abychom o tuto nenahraditelnou zbraň proti bakteriálním infekcím vlastním přičiněním přišli…
Lékař by měl nejprve zjistit původce onemocnění, až poté případně předepsat antibiotika
Některá onemocnění jsou téměř vždy vyvolána viry, jiná zase bakteriemi (viz tabulka v článku Antibiotika vs. antivirotika – cenná zbraň proti jednomu, bezcenná proti druhému).
„Léčbu antibiotiky indikuje lékař na základě stanovené diagnózy a klinického stavu pacienta. Některé diagnózy jsou vyvolávány výhradně viry, jiné naopak bakteriemi. U diagnóz, kde se uplatňují oba původci, je ve sporných nebo nejasných případech třeba provést další diagnostické testy, které pomohou původce odlišit,“ konstatuje doc. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.
Léčí nás naše imunita, antibiotika jí boj s nemocí jen usnadňují
Klíčovým faktorem ohledně předpisu antibiotik je komunikace lékaře s pacientem. Měl by mu srozumitelně vysvětlit, že samouzdravení vyžaduje často stejnou dobu jako léčba antibiotiky. Pokud jde o běžné infekce, je hlavním cílem podávání antibiotik zabránit množení škodlivých bakterií. Avšak antibiotika nás sama o sobě nevyléčí. Tím, co nás z nemoci dostane, je naše imunita. Na ni je proto třeba především spoléhat. Neznamená to tedy, že podání antibiotik v případě běžných infekcí urychlí léčbu, jen našemu tělu boj s infekcí zjednoduší. Nemocnému se může ulevit bez ohledu na podávání antibiotik i díky tomu, že zapracuje jeho imunita. Antibiotika také nejsou určena na léčbu příznaků nemoci.
____________
7 nejčastějších mýtů o antibiotikách
(Jejich vyvrácení naleznete v textu.)
- Mýtus první: Antibiotika jsou skvělým pomocníkem při nachlazení.
- Mýtus druhý: Léčbu antibiotiky lze ukončit, jakmile se mi udělá lépe.
- Mýtus třetí: Nevypotřebovaná antibiotika je dobré si schovat pro budoucí potřebu.
- Mýtus čtvrtý: Antibiotika je dobré občas užívat jen preventivně.
- Mýtus pátý: Naše tělo se postupně stává odolným vůči antibiotikům.
- Mýtus šestý: Když jedna antibiotika nezaberou, vždy se najdou jiná, které účinkují.
- Mýtus sedmý: Úzkospektrá antibiotika jsou dnes již překonaná.
____________
Zodpovědnost za antibiotickou rezistenci není jen na lékaři. Pacienti na něj často vyvíjí tlak nebo je užívají špatně
Na problému antibiotické rezistence se podílejí kromě lékařů i pacienti. Část z nich, zejména rodiče malých dětí, vyvíjejí na lékaře tlak, aby antibiotika předepsal. Někteří pacienti je také špatně užívají. Antibiotika patří mezi léky na předpis právě proto, že je třeba je užívat pouze na doporučení lékaře a podle jeho instrukcí. Nezbytné je dodržovat předepsané intervaly užívání, protože vědecké studie dokázaly, že v nich dokážou bakterie spolehlivě zlikvidovat nebo je pomohou tělu zlikvidovat. Pokud se vám tedy stane, že omylem jednu dávku vynecháte, vezměte si ji co nejdříve poté, co to zjistíte, a pokračujte v jejich užívání podle předpisu. Nikdy si neberte dvě dávky najednou. Nesprávným užíváním můžete bakteriím nechtěně dopřát trénink, jímž budují svou odolnost vůči léčbě.
Jakmile antibiotika začínají zabírat, možná se brzy začnete cítit lépe. To by však nikdy neměl být signál, abyste je přestali užívat. Měli byste je dobrat podle lékařova doporučení. Ve vašem těle se totiž stále mohou vyskytovat škodlivé bakterie, jichž se vaše imunita ještě nestihla zbavit. Antibiotika byste sami neměli vysazovat ani tehdy, pokud se po jejich užití necítíte dobře; situaci raději konzultujte se svým lékařem.
____________
Tip: Trojice základních pravidel užívání antibiotik
- Nevyžadujte od svého lékaře antibiotika, počkejte, až vám je předepíše sám.
- Užívejte je vždy podle jeho doporučení.
- Neukončujte léčbu antibiotiky bez konzultace s ním a neschovávejte si je pro účely samoléčby na později.
____________
Nechávat si antibiotika na později, pro někoho jiného, nebo si je brát na cesty, nepatří mezi dobré nápady
Pokud vám nějaká antibiotika po léčbě zbudou, nikdy si je nenechávejte na později, raději je vraťte do lékárny. Není také opodstatněné je užívat tzv. preventivně, tedy bez jasného doporučení lékaře v době, kdy žádnou nemocí netrpíte. Antibiotika vedle škodlivých bakterií zasahují i ty našemu tělu prospěšné. Navíc se v důsledku toho stávají odolnějšími a ve chvíli, kdy vás nemoc skutečně zasáhne, nemusejí už plně účinkovat. V případě dětí může být tento přístup ještě škodlivější, protože může vést k tomu, že se jejich imunita nevyvine tak, jak má.
Antibiotika také nelze nasadit jednoduše jen po identifikaci podobných příznaků, na základě nichž vám byla předepsána, protože se mohou vztahovat ke zcela jinému onemocnění, a jsou tedy užívána neopodstatněně. Nikomu, komu nebyla jmenovitě předepsána, antibiotika nepodávejte.
Rovněž není žádoucí brát si s sebou antibiotika preventivně na cesty. Existuje totiž velká pravděpodobnost, že naslepo nasazený lék při obtížích použijete špatně. Užívání antibiotik je třeba vždy konzultovat s lékařem, a to i v zahraničí.
(pok)
Zdroje:
https://www.antibiotickarezistence.cz/
https://www.who.int/campaigns/world-antimicrobial-awareness-week
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/antibiotic-resistance