Alzheimerova choroba
Jednou z nejčastějších příčin demence je všeobecně známá Alzheimerova choroba. Do důsledku vzato je i jednou z nejčastějších příčin úmrtí ve vysokém věku. V průběhu nemoci se na mozku objevují některé specifické změny. Dochází k úbytku nervových buněk. Nervové buňky při Alzheimerově chorobě zanikají přednostně v určitých oblastech mozku. Zároveň dochází k postižení chemického signálního systému mozku.
Co jste možná nevěděli...
Jednou z nejčastějších příčin demence je všeobecně známá Alzheimerova choroba. Do důsledku vzato je i jednou z nejčastějších příčin úmrtí ve vysokém věku. V průběhu nemoci se na mozku objevují některé specifické změny. Dochází k úbytku nervových buněk. Nervové buňky při Alzheimerově chorobě zanikají přednostně v určitých oblastech mozku. Zároveň dochází k postižení chemického signálního systému mozku.Co je příčinou...
Čím je dáno, že někdo Alzheimerovou chorobou onemocní a někdo ne, není dosud přesně známo. Určitou roli hraje pravděpodobně dědičnost. Zvažován je rovněž účinek některých jedovatých látek. Předmětem výzkumů je i možná infekce dosud neznámou formou infekční částice.Jak se projevuje...
Záludnost Alzheimerovy choroby je v jejím nenápadném průběhu. Vyvíjí se pomalu, plíživě, ale trvale stejným tempem. První stádium nemoci je prakticky neodlišitelné od běžné stařecké zapomnětlivosti. V dalším průběhu nemocní zapomínají jména rodinných příslušníků, špatně se soustředí, nevybavují si některá slova.Později ztrácí povědomí o čase, neví, kde jsou, nepoznávají své blízké. Zhoršuje se zručnost, slovní zásoba se zužuje, nemocní si mnohdy vymýšlí. Paměť se typicky zhoršuje nejdříve od novějších událostí. Pacienti působí dojmem, jakoby se navraceli do svého dětství. Vědí naprosto přesně, kam chodili na základní školu a jak se jmenoval třídní učitel, ale netuší, kde zrovna bydlí a kolik jim je let.
Postižení nedodržují základní společenské a estetické návyky, nepečují o sebe. Špatně se orientují v prostoru, ztrácí se ve vlastním bytě. Často nemohou najít své věci, které předtím někam přemístili, o čemž nevědí. Mohou tak vznikat konfliktní situace s nejbližšími příbuznými, kteří jsou podezříváni z toho, že věc ukradli. Úvahy nemocných jsou přitom často nelogické a postrádají jakýkoliv smysl.
Konečná fáze...
V dalším průběhu pacienti přestanou pečovat o svou hygienu, neudrží moč a stolici, lépe řečeno, mnohdy je ani nenapadne, že by měli jít na záchod. V pozdních fázích nemoci přestávají komunikovat s okolím nebo naopak nejsou k utišení, vykládají nesmyslné věty, vymýšlí si slova. Mohou odmítat stravu, jsou zcela odkázáni na pomoc okolí. Umírají upoutáni na lůžko, jejich osobnost je kompletně rozpadlá.Popis průběhu choroby vypadá dost hrozivě. Milosrdnost Alzheimerovy choroby spočívá v tom, že mnozí nemocní si svých obtíží nejsou vědomi. Trpí spíše osoby, které se o takto postiženého člověka starají. On sám si žije ve svém vlastním světě, ve kterém může být i docela šťastný.
Diagnostika...
Na diagnózu Alzheimerovy choroby lze pomýšlet často již z pouhého popisu průběhu onemocnění. Jsou vypracovány jednoduché testy, kterými lze posoudit stav duševních funkcí. Jedná se o různé otázky a úlohy, kterými musí pacient projít. Celý soubor se poté oboduje a vyhodnotí. Jedním z oblíbených testů je takzvaný Mini-Mental State Test.
Dále se vyžívá zobrazení mozku počítačovou tomografií, nukleární magnetickou rezonancí a dalšími méně obvyklými metodami. Užívá se i dalších pomocných vyšetření, jako jsou krevní odběry, sledování elektrické aktivity mozku. Zejména jde při diagnostice Alzheimerovy choroby o vyloučení jiné příčiny vzniku demence.
Léčba se hledá...
Současná medicína zatím nezná lék, který by byl schopen odstranit příčinu nemoci. Používá se proto řada léků, které ovlivňují alespoň některé příznaky. Jedna skupina léků dokáže do určité míry podpořit postižený chemický signální systém mozku. Další skupina léčiv má za úkol zlepšit funkci zbývajících nervových buněk. Jako doplněk se užívají vitamíny a takzvané zametače volných radikálů.Využívá se také léků, které pomáhají zvládat neklid a stavy zmatenosti. Své místo v léčbě má i rehabilitace. Nezbytná je pochopitelně důkladná léčba ostatních nemocí, kterými postižení trpí. Smyslem léčby je udržet co nejvyšší kvalitu života nemocného a umožnit mu prožít důstojný závěr života.