Alzheimerova choroba a glaukom: různé nemoci, stejné rizikové faktory
Vědecké studie prokázaly, že lidé s Alzheimerovou chorobou mají významně vyšší riziko, že se u nich rozvine také zelený zákal.
Rizikové faktory mohou být podobné
Většina vědců pochybuje, že by Alzheimerova choroba nebo klinické příznaky s ní spojené mohly nějakým způsobem přímo vyvolávat zelený zákal. Vztah mezi oběma nemocemi však může přesto existovat, byť v méně zjevné podobě. Například Alzheimerova choroba a zelený zákal mohou mít společné rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost jejich vzniku. O skutečných příčinách, které spouštějí rozvoj obou nemocí, se toho totiž ví zatím poměrně málo. Existuje také možnost, že vznik jedné z nemocí ovlivňuje parametry, které následně zvýší pravděpodobnost vzniku druhého onemocnění.
#IMG#Někteří vědci spojitost vidí
Přestože odborníci se k možnému spojení obou nemocí zatím staví spíše skepticky, některé týmy se snaží možné souvislosti prokázat. Například vědci z belgického Beernemu vydali nedávno v odborném časopise Journal of Ophthalmology článek, ve kterém představují důkazy podporující jejich hypotézu o spojení obou chorob. Svá tvrzení opírají mimo jiné o skutečnost, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mají nižší tlak mozkomíšního moku, než je obvyklé u ostatní populace. Zároveň uvádějí i výsledky jiné studie, z kterých vyplývá, že i pacienti trpící zeleným zákalem mají tlak mozkomíšního moku výrazně nižší, v průměru o 33 %.
Mozkomíšní mok vyplňuje dutiny v centrálním nervovém systému – mozku a míše. Nízký tlak mozkomíšního moku ve tkáních, které blízce sousedí s očima, může vytvářet abnormálně vysoký tlakový rozdíl mezi vnějšími tkáněmi a prostředím uvnitř oka. Podle belgických vědců tento rozdíl tlaků deformuje a svírá vlákna očního nervu a ztěžuje průtok krve, který má oční nerv vyživovat.
Onemocnění starší generace
Ať už je vztah mezi oběma nemocemi jakýkoli, jistá podobnost určitě existuje. Zelený zákal i Alzheimerova choroba jsou nemocemi především starší generace a s vyšším věkem četnost jejich výskytu prudce stoupá. U zeleného zákalu však, na rozdíl od Alzheimerovy choroby, je naštěstí známá i účinná léčba.
(vek)
Zdroj: http://www.allaboutvision.com/conditions/glaucoma_news.htm