Alphega lékárna radí: Jak se bránit alergenům v našich domácnostech?
Opuchlé oči, kapesník v ruce, vyrážka či ztížené dýchání. Celá jedna pětina naší populace se musí s těmito a mnohými dalšími projevy alergie pravidelně potýkat. Jak tělu od nepříjemných projevů alergie co nevíce ulevit?
Opuchlé oči, kapesník v ruce, vyrážka či ztížené dýchání. Celá jedna pětina naší populace se musí s těmito a mnohými dalšími projevy alergie pravidelně potýkat. Jak tělu od nepříjemných projevů alergie co nejvíce ulevit?
Patrně nejčastěji slýcháváme oalergiích na zvířata, pyly či bodnutí hmyzem. Na první pohled by se mohlo zdát, že pokud zůstaneme zavření v našich domovech, budeme před alergeny chráněni. Nenechme se však mýlit. Doma na nás číhá prach, plísně, roztoči a samozřejmě naši domácí mazlíčci. Máme pro vás několik tipů, jak váš domov před škodlivými látkami uchránit.
Častým úklidem zatočíte s roztoči
Bez koberců, záclon a čalouněného nábytku si útulnou domácnost dokáže představit málokdo. V jejich útrobách ale žijí roztoči, pro které je prach ideálním domovem. Pokud se přímo neodhodláte koberce a čalouněný nábytek z bytu odstranit, pokuste se alespoň často luxovat vysavačem s HEPA filtrem. Roztoči milují také knihy a postele. Z knih pravidelně stírejte prach a skladujte je v uzavřené knihovně. Ložní prádlo vyměňujte každý týden a dejte pod něj antialergickou podložku.
Plísně číhají v ledničce, květináči i koupelně
Trpíte-li alergií na plísně, určitě byste měli pozornost věnovat pokojovým rostlinám. V květináčích se často rodí plísňové spory, které nezůstávají na jednom místě, ale rozšiřují se na podlahu a odtud do celého bytu. Zamezit vzniku spor lze pravidelným odstraňováním spadaného listí a méně častým zaléváním. Jestliže se spory v květináči přesto objeví, podložte jej talířkem, spory budou padat na něj, ne na podlahu.
„Ideální pro vznik plísní je také vlhké a teplé prostředí koupelen. Plísňové spory se objevují ve spárách dlaždiček nebo za zdí, pod podlahou vzniká černá plíseň. Utěsněte kohoutek, aby z něj neodkapávala voda, při sprchování používejte odvzdušňovací techniku a dbejte na pravidelný a důkladný úklid,“ radí Alphega lékárnice Mgr. Monika Vostřelová.
Chladnička, dřez a odkapávač jsou nejoblíbenějším místem výskytu plísní. Udržujte všechny prostory v kuchyni čisté a především suché. Pravidelně kontrolujte všechny potraviny – staré a plesnivé nemají doma co dělat.
Nepouštějte mazlíčky do ložnice!
Naše tělo je citlivé na proteiny ze zvířecí moči a slin a odumřelé šupinky jejich kůže, které se usazují na kobercích, nábytku i prádle. Chcete-li se vyvarovat alergických reakcí, snažte se mazlíčky držet mimo ložnici, myjte si ruce, častěji větrejte a uklízejte. Vyplatí se také pořídit si čističku vzduchu.