Alkohol, aldehyd… a rakovina
Jste po několika drincích celí rudí? Potom zbystřete. Možná jste nositeli genu, který zvyšuje riziko rakoviny jícnu. Mutovaná varianta genu pro enzym aldehyddehydrogenázu s sebou přináší celou řadu nepříjemností. Lidem s tímto genem totiž i troška alkoholu způsobí těžkou kocovinu. A nejen to.
Jste po několika drincích celí rudí? Potom zbystřete. Možná jste nositeli genu, který zvyšuje riziko rakoviny jícnu.
Za vším hledej aldehyd
Večer vám možná alkohol přinesl odvázanou zábavu a pořádně jste to roztočili. Ale teď se vám točí celý svět, hlava třeští a žaludek je na rozbouřeném moři. To dělá aldehyd, který vzniká činností alkoholdehydrogenázy. Aldehydu naše tělo zbaví zase aldehyddehydrogenáza. Jsou však lidé, kterým nefunguje tak, jak má. Nově se zjistilo, že lidé s nižší funkcí tohoto enzymu mají vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru jícnu.
Mutace abstinentů
Na světě má poruchu aldehyddehydrogenázy 2 asi 540 milionů lidí. Mutace genů pro tento enzym je rozšířená hlavně mezi Japonci, Číňany a Korejci. Lidé, kteří zdědili mutovanou variantu genu jak od matky, tak od otce, bývají naprostí abstinenti. I troška alkoholu jim totiž způsobí těžkou kocovinu. Lidé s jednou mutovanou a jednou „zdravou“ variantou genu pro aldehyddehydrogenázu 2 po alkoholu zrudnou, tepe jim rychleji srdce a mohou pocítit lehkou nevolnost. Nicméně to v konzumaci alkoholu mnohým vůbec nebrání. Jenže alkohol se jim odbourává hůře, a to se všemi následky. Jedním z nich je i častější výskyt karcinomu jícnu.
Jsem v rizikové skupině?
Zda patříte do rizikové skupiny, zjistíte buď pátráním po asijských předcích v rodinném kruhu, nebo testem s alkoholovou náplastí. Na vnitřní stranu paže přiložíte náplast či tkaninu s 0,1 ml 70% alkoholu (třeba líh z lékárny) a necháte ji přitisknutou 7 minut. Poté odstraníte a čekáte. Jestliže se za 10–15 minut objeví na daném místě zarudnutí, dost možná patříte do skupiny lidí s deficitem aldehyddehydrogenázy.
Lidé s deficitem aldehyddehydrogenázy by měli co nejvíce omezit pití alkoholu a hlavně nesmí kouřit. Nač dále zvyšovat riziko vzniku nemoci, jejíž léčba není snadná?
(Ela)
Zdroj: http://www.oncolink.org/resources/article.cfm?c=3&s=8&ss=23&Year=2009&Month=3&id=16106