Alkohol a jeho metabolity působí na nervovou soustavu, podobně jako na řadu jiných tkání lidského těla, doslova jako jed. Při poškození nervů však u alkoholiků hrají vedle toxického působení alkoholu roli i další faktory. Jde především o podvýživu a nedostatek vitamínů, hlavně B1 a B12.
Mravenčení bývá jen začátek
První příznaky alkoholové polyneuropatie se obvykle objevují po několikaletém popíjení. Projevují se nejčastěji v oblasti chodidel či dlaní. Dotyčný pociťuje typicky změny, jako je:
- brnění a mravenčení,
- pálení,
- snížená citlivost,
- bodavá bolest,
- narušení vnímání vibrací a polohy.
Časem se může přidat také zhoršení hybnosti. Pramení z postižení motorických nervů. Běžné je i zvýšené pocení vinou poškození vegetativních nervů. Příznaky spojené s alkoholovou polyneuropatií se obvykle v čase zhoršují a rozšiřují. Nejčastěji se vyskytují symetricky, na obou končetinách stejně.
Řešením je abstinence
Pro léčbu neuropatie způsobené letitým nadužíváním alkoholu je nezbytná naprostá abstinence. Ta si v řadě případů vyžádá několikatýdenní pobyt v protialkoholní léčebně. Tam jsou v úvodu zvládnuty život ohrožující abstinenční příznaky, které se po odnětí alkoholu mohou rozvinout. Další podmínkou je dostatečná výživa a doplnění potřebných vitamínů, především skupiny B. Ke zmírnění potíží však dochází velmi pomalu a některé problémy mohou přetrvávat.
Nejisté výsledky terapie naznačují, že je lepší, pokud k alkoholové polyneuropatii vůbec nedojde. Když už se ale první potíže objeví, je třeba zahájit léčbu co nejdříve.
Zdroj: http://emedicine.medscape.com/article/315159-overview#showall
http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/polyneuropatie-285064