#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Alopecie

Zdravcentra.cz 21.4.2008

Alopecie, holohlavost, lidově plešatost, je způsobena zvýšeným vypadáváním vlasů. Typicky se projevuje postupným řídnutím vlasového porostu až jeho různě rozsáhlou ztrátou. Vypadávání a řídnutí vlasů v průběhu života je přirozený důsledek stárnutí kůže a změn jejích vlastností. U někoho však k řídnutí kštice a ztrátě vlasového porostu dochází rychleji.

transfuze, krev, dárce, zdravotníctvi,zkumavka
transfuze, krev, dárce, zdravotníctvi,zkumavka
Alopecie, holohlavost, lidově plešatost, je způsobena zvýšeným vypadáváním vlasů. Typicky se projevuje postupným řídnutím vlasového porostu až jeho různě rozsáhlou ztrátou. #IMG#

Co jste možná netušili...

Padání vlasů patří k přirozeným procesům našeho těla. Je důsledkem pravidelného obměňování buněk. Délka života lidského vlasu se pohybuje od 2 do 5 let. Během této doby prochází vlas několika fázemi. První a zároveň nejdelší období se označuje jako růstové. Trvá několik let. V jejich průběhu se vlas vyvíjí a roste. V růstové fázi se nachází asi 80 procent našich vlasů.

Poté vlasy vstupují do fáze přechodné. V krátkém časovém období (několika týdnů) přicházejí o výživu, zastavují svůj růst a odumírají. Rychle nastupuje třetí, konečná fáze. Odumřelé vlasy se v průběhu několika měsíců dostávají do svrchních vrstev kůže a postupně vypadávají. Za normálních podmínek se v třetí fázi nachází až pětina Vašeho vlasového porostu. Každý z nás přijde každý den asi o stovku odumřelých vlasů. Jejich místa nahrazují nové, které vznikají ve vlasových cibulkách v hloubce kůže. Růst, odumírání a výměna vlasů probíhají celý život už od dětství. K nejvýraznějším změnám ve vlastnostech a vzhledu vlasů dochází do puberty.

Počet vlasů je u každého jiný. Pohybuje se od 180 do 330 na jeden čtvereční centimetr vlasaté plochy. Podílí se na něm kromě jiných věcí i genetické předpoklady. Množství vlasů se liší také podle jejich přirozené barvy. Uvádí se, že tmavovlasí lidé mají asi 80 až 100 tisíc vlasů. Plavovlasí až o třetinu více. Další proměnnou je růst vlasů. V průměru vyrostou za den asi o 0,3 milimetru, tj. 1 centimetr za měsíc. Rychlost je určena geneticky a zůstává víceméně stabilní. Za pocit, že Vám někdy rostou vlasy rychleji, může spíš typ Vašeho účesu.

Jak vzniká...

Vypadávání a řídnutí vlasů v průběhu života je přirozený důsledek stárnutí kůže a změn jejích vlastností. U někoho však k řídnutí kštice a ztrátě vlasového porostu dochází rychleji. Existuje pro to několik důvodů.

K nejčastějším patří tzv. androgenní alopecie. Jde o dědičnou záležitost. Odpovídají za ni mužské pohlavní hormony (testosteron). Jejich zvýšené množství působí na vlasové kořínky. Ty se ztenčují a posunují blíže horním vrstvám kůže. Tím dochází ke zkrácení růstové doby vlasů a snížení jejich kvality. Vlasy jsou náchylnější k nepříznivým vlivům a dříve odumírají a vypadávají. Netýká se to ovšem všech vlasů bez rozdílu. Některé jsou k působení testosteronu vnímavější. Proto se lysina objevuje na charakteristických místech.

Androgenní alopecie není jen mužským problémem. Mužské pohlavní hormony najdeme i v těle každé ženy. Jejich účinky jsou však za normálních podmínek v tomto případě potlačeny přítomností většího množství ženských pohlavních hormonů. V období přechodu nebo při některých onemocněních (např. tzv. polycystické vaječníky) se poměry hormonů v ženském organismu mění a může dojít ke zvýšenému vypadávání vlasů. S přechodným zvýšeným úbytkem vlasů jako následkem změny hladin hormonů se setkáváme i u žen po porodu.

Další známou příčinou nadměrného vypadávání vlasů je působení některých léků. Typická je ztráta vlasů po absolvování chemoterapie. V tomto případě jde většinou jen o přechodnou záležitost s vyhlídkami na úplné obnovení vlasového porostu.

Za ztrátu vlasů odpovídá i stav výživy nebo choroby kůže. Zvláštním typem holohlavosti je tzv. ložisková plešatost (alopecia areata). Pravděpodobnou příčinou vzniku různě rozsáhlých míst bez vlasů nebo tělesného ochlupení je v tomto případě imunitní reakce organismu proti vlastním buňkám.

Přechodné řídnutí vlasů může být i následkem celkového onemocnění Vašeho organismu, nepříznivých vlivů okolí nebo nedostatku vitaminů či některých stopových prvků.

Jak se projevuje...

Ztráta vlasů se projevuje řídnutím vlasového porostu a posunem jeho hranic. Charakteristický průběh má androgenní alopecie u mužů. Zvýšené vypadávání vlasů obvykle postihuje nejdříve čelo a temeno hlavy. Postupně vznikají a rozšiřují se „kouty“ a objevuje se kolečko na temeni hlavy. Vlasy dále řídnou až do úplné ztráty porostu nebo vytvoření známého okruží nad ušima směrem k týlu.

Ženy postižené androgenní alopecií obvykle trápí spíše povšechné řídnutí vlasů a posun hranice výše do čela, bez charakteristických koutů.

Následkem zánětlivého postižení kůže nebo ložiskové plešatosti dochází ke vzniku různě velkých, ostře ohraničených lysin. Holá místa se mohou rozšiřovat. Podle typu postižení je kůže zarudlá, pokrytá drobnými stroupky nebo šupinami odlupující se kůže.

Jak se potvrdí…

Příčinu zvýšeného vypadávání vlasů stanovuje kožní lékař. K hodnocení počtu a kvality vlasů využívá tzv. trichogram. Jde o metodu, při které určuje vzájemné poměry vlasů v jednotlivých růstových fázích. Na první pohled může jít o drastické vyšetření. Lékař Vám při něm totiž vytrhne chomáčky vlasů z různých míst hlavy a zkoumá je pod mikroskopem. Za normálních okolností je asi 80 procent vlasů v růstové, 1 procento v přechodové a zbývajících 19 procent v klidové fázi (tj. odumřelých před vypadnutím). K řídnutí vlasů logicky dochází v situaci, kdy se tyto poměry mění a vypadává víc vlasů než jich dorůstá.

Další diagnostickou metodou může být sledování růstu vlasů po vyholení malé oblasti na hlavě. V případě ložiskové holohlavosti může být na místě odběr vzorků kůže z postižených míst a jejich histologické vyšetření. K potvrzení nebo vyloučení podezření na celkové onemocnění organismu přispívají laboratorní testy Vaší krve.

Jak se léčí...

Možnosti léčby holohlavosti se významně liší podle jejího typu a vyvolávajících příčin. U nejčastějšího typu, androgenní holohlavosti, je každá rada drahá. Na trhu existuje velké množství „zaručeně“ působících přípravků zastavujících ztrátu vlasů a obnovujících hustotu porostu. V naprosté většině případů se však jedná o preparáty ze skupiny tzv. kosmetických přípravků. Jejich výrobce musí ze zákona zaručit nezávadnost, nemusí však již dokazovat účinky. Před výběrem se poraďte s odborníkem na vlasovou kosmetiku nebo s lékařem. Ten Vám také může předepsat některé léky s ověřeným účinkem na zpomalení vypadávání vlasů. U žen trpících androgenní alopecií přichází v úvahu i hormonální léčba.

K náhradě ztraceného porostu byly vyvinuty složité metody transplantace vlasů. Jejich principem je odběr vlastních vlasových cibulek z ovlasené části hlavy a jejich přemístění na holá místa. V případě ujmutí takových vlasových štěpů dojde k přirozenému růstu a obnově vlasů. Transplantace vlasů patří mezi zákroky plně hrazené pacientem. Metoda má různou úspěšnost a není vhodná pro každého. O vhodnosti jejího zvážení se poraďte se specialistou.

V léčbě místní plešatosti se uplatňuje aplikace dráždivých látek nebo tekutého dusíku na postižená místa. Léčbu vždy navrhuje a řídí lékař.

Co dál...

Podle některých názorů ztratily vlasy, stejně jako jiné tělesné ochlupení, již dávno svoji roli. Jejich původním účelem byla ochrana těla a hlavy před vlivy chladného nebo naopak horkého počasí a udržování stálé teploty organismu. Moderní člověk se ale v tomto ohledu obejde i bez vlasů.

Alopecie přesto patří k velmi rozšířeným problémům. Neohrožuje život, častěji než jiné choroby však může výrazně ovlivňovat lidskou psychiku. Barva a kvalita vlasů stejně jako účes dokreslují celkový vzhled každého člověka a mohou vypovídat o jeho charakteru. S trochou nadsázky lze říct, že stejně jako oblečení, i vlasy „dělají člověka“.

Psychické problémy vyvolané alopecií mohou mít za následek snížení sebevědomí nebo mohou být dokonce důvodem obtíží v navazování vztahů.

Jak se tomu všemu vyhnout...

Účinná rada, jak předejít rozvoji androgenní alopecie, neexistuje. Při odhadu, zda se problém bude týkat právě jich, pomůže mužům malá exkurze mezi příbuzné. Stav vlasového porostu jejich otce a děda má vysokou předpovědní hodnotu.

Případné problémy s úbytkem vlasů dokáže řešit několik jednoduchých opatření. Ke změně celkového dojmu i vlastního pocitu mnohdy stačí jednoduchá změna účesu, volba krátkého sestřihu nebo nošení některé z mnoha druhů pokrývek hlavy.

Mějte na paměti, že vlasy jsou obrazem stavu Vašeho organismu. Na jejich kvalitě se podílí celkový stav výživy, dostatek vitamínů a minerálů, stejně jako psychický stav nebo správná hygiena. Po odstranění škodlivých vlivů existuje reálná naděje na zotavení Vašich vlasů.

Doporučujeme

Čtěte více

Alkohol urychluje postup infekce HIV

Pravidelná konzumace alkoholu zvyšuje pravděpodobně progresi HIV infekce. Není...

Alkohol zažívání zlepšuje – ovšem jen v malých dávkách!

Pití může činit život příjemnějším, ale také nám pěkně zavařit. A stejně paradoxní...

Alkohol žilám škodí, ale může je i léčit

Mezi lidmi se traduje, že alkohol je metla lidstva a způsobuje různé nemoci,...

Alkohol, aldehyd… a rakovina

Jste po několika drincích celí rudí? Potom zbystřete. Možná jste nositeli genu,...

Alkohol: pro jednoho společník, pro jiného zabiják

Alkohol významně přispívá k onemocnění jater. Existují sice lidé, kteří jeho...

Alkoholem příznaky roztroušené sklerózy nezmírníte. Naopak!

Alkohol škodí zdraví. Vědecké studie však potvrdily, že příjem malého množství...

Alkoholici jsou náchylnější k infekci virem hepatitidy C

Jedna ze základních funkcí jater je odstraňování toxických látek. Takovou látkou...

Alkoholismus

Alkoholismus je chorobná závislost na alkoholu. Je definován jako konzumace...

Alkoholismus má negativní vliv na stav kostí

Lidé většinou vědí, jak dlouhodobé nadměrné pití alkoholu působí na játra. Alkoholismus...

Aloe vera může zmírňovat projevy nespecifických střevních zánětů

Přestože dnes existuje několik způsobů, jak léčit ulcerózní kolitidu nebo Crohnovu...

Alphega lékárna radí: 4 zásady cvičení pro bezbolestná záda

Znáte někoho, koho ani jednou v životě nebolela záda? Určitě ne. A nemůžeme...

Alphega lékárna radí: Jak na letní průjmy a nachlazení?

Na dovolenou se těšíme celý rok. Jakmile přijde ten okamžik, kdy můžeme z hlavy...

Alphega lékárna radí: Jak se bránit alergenům v našich domácnostech?

Opuchlé oči, kapesník v ruce, vyrážka či ztížené dýchání. Celá jedna pětina...

Alphega lékárna radí: Opalujte se zdravě

Většina z nás sní o hebké a zářivě opálené pokožce, kterou si zpravidla spojujeme...

Alternativní léčba alergie: přehnané naděje do ní nevkládejte, přesto stojí za vyzkoušení

Různé způsoby léčby alergií se rozhodne vyzkoušet řada lidí. I mnoho odborníků...

Alternativní metody jako pomoc při léčbě rakoviny?

Někteří odborníci se na takzvané „alternativní metody“ tradičně dívají s nedůvěrou....

Alternativní postupy léčby u alergiků

Jakýkoli klinicky neověřený léčebný postup jako například homeopatie má v řadách...

Alternativní způsoby léčby rakoviny: Opravdu si dokážou poradit s nádorem?

Nehledě na roky úporné snahy se vědcům dosud nepodařilo nalézt stoprocentně...

Alternativní způsoby, jak přestat kouřit

K odvykání kouření lze využít různé způsoby. Účinnost farmakologické léčby s...

Alzheimer aneb 10 varovných signálů

Alzheimerova choroba je typ demence, který způsobuje problémy s pamětí, uvažováním...

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#