Když tělo útočí proti vlastním tkáním
Bolesti pohybového aparátu (revmatismus, lidově revma) jsou běžné hlavně ve vyšším věku. Nejčastěji jsou způsobeny změnami kloubů z opotřebení.
Jako špatně namazaný stroj
Artróza je nejčastější příčinou bolestí kloubů. Chrupavka, která umožňuje hladké klouzání kloubních ploch po sobě, se používáním obrušuje a ničí. U 80 % šedesátníků již najdeme známky artrózy na rentgenu. Dříve se vyskytuje u obézních, při silném namáhání kloubů a po úrazech zasahujících do kloubu. Léčí se různými léky proti bolesti a tzv. chondroprotektivy (léky vyživujícími chrupavku).
Imunita proti sobě
Revmatoidní artritida je choroba, při níž tělo vytváří protilátky proti vlastním tkáním. Ty pak postihují různé orgány včetně kloubů. Proč se u někoho začnou tvořit, nevíme. Revmatoidní artritida je méně častá než artróza, postihuje asi 1 % populace, častěji ženy a začíná kolem 40 let věku. Léčba je zaměřena na potlačení imunitní reakce. Používají se například kortikoidy, při jejich nedostatečném účinku se přidává biologická léčba, která přinesla nové možnosti jinak neléčitelným pacientům.
Páteř jako bambusová tyč
Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc) je rovněž autoimunitní onemocnění. Vyskytuje se téměř výhradně u lidí s rizikovým genem. Postihuje asi 0,5 % populace, častěji mladé muže. Nemocné obtěžují bolesti zad, které postupují odspoda nahoru. Nakonec je páteř téměř nepohyblivá. Léčí se rehabilitacemi, léky proti bolesti, imunosupresivy. Lze ji také léčit samotnou biologickou léčbou, která na Bechtěrevovu nemoc dobře zabírá.
Bolesti pohybového aparátu tedy mají různé příčiny a různé možnosti léčby. Biologická léčba zánětlivých onemocnění dala lékařům do ruky další zbraň v boji s chorobami, které na běžnou léčbu nezabírají.
(uli)
Zdroj: www.zdrav.cz