Zaútočte na noční můry psychoterapií
Mnoho lidí má alespoň někdy během svého života zlé sny. Mohou pak u nich způsobit jak zmatek, tak i děs a hrůzu, protože si je pamatují i po probuzení. Jak ale vznikají? A lze se jim bránit?
Za vše může REM spánek
Noční můry se vyskytují v tzv. REM fázi spánku. Ta je charakterizována rychlými pohyby očí (anglicky rapid eye movement – REM) a lehčím spánkem. Obvykle se objevují v druhé polovině noci, ale také se tato fáze střídá s tzv. fází nonREM. Znepokojující a děsivý pak může mít někdy za následek i náhlé probuzení, při němž se snílek cítí velmi vystrašený a nezřídka je i zpocený.
Někteří lidé se snaží sny vysvětlovat a tvrdí, že se v nich odráží jak minulost, tak i budoucnost. Po "útoku" noční můry je proto probuzený vyděšený a má strach znovu usnout. Proto s sebou mohou noční můry přinášet i poměrně vážné spánkové problémy.
Co noční můry znamenají
Psychologové věří, že mnoho nočních děsů má souvislost s reálným životem pacienta. Ve snech se tak může zrcadlit jak pacientův strach před něčím – například se bojí pavouků a většina jeho nočních můr se odehrává v pavoučí síti –, tak například i traumatický zážitek z minulosti, který se podvědomě do snů promítne. Noční můry ale mohou být i jakýmsi promítacím plátnem jiných problémů, například v rodině, různých pocitů viny, celkové deprese a úzkosti atd.
Jak se nočním můrám bránit
Jedním z prvních postupů, jak se opakovaným nočním můrám bránit, je rozhovor o snech s přáteli, rodinou a popřípadě psychologem. Ten nám může pomoci pochopit, proč se nám takové sny zdají a jak jim předcházet. V tomto ohledu se velmi dobře osvědčily techniky kognitivně-behaviorální terapie.
Pokud se ale už ze zlého snu probudíme, je třeba si uvědomit a pořád dokola si říkat, že to byl pouze sen. Pokud se nám nedaří usnout, je dobré se trošku projít a případně se i napít vody a popř. i vyměnit propocené oblečení. Hlavní ale je na zlý sen už nemyslet, zkusit úplně "vypnout" mysl a pokusit se usnout.
(kam)
Zdroj: www.insomniacs.co.uk