Žádná chlopenní náhrada není ideální, pacientům ale pomáhají všechny
I přes obrovský pokrok v medicíně se ani po padesáti letech nepodařilo vyrobit chlopenní náhradu, která by byla tak dokonalá jako vlastní zdravá lidská chlopeň. Existuje ale řada druhů chlopenních náhrad, takže pacient nakonec dostane chlopeň téměř „na míru“.
Od doby, kdy byla voperována první umělá chlopeň, uplynulo už padesát let. Ani za tu dobu se nepodařilo vyrobit chlopeň, která by neměla své nevýhody! Nejobvyklejších úskalí náhrad je celá řada – např. umělá chlopeň působí shlukování krvinek, které můžou odplavat a ucpat cévu; dále můžou způsobit infekci, rozbíjet červené krvinky nebo nedostatečně brání zpětnému toku krve.
Chlopně ze zvířete, nebo z kovu?
I u chlopenní náhrady platí, že je z čeho vybírat. Existují dvě velké skupiny chlopenních náhrad, ze kterých lékař vybere tu, která je pro vás nejvýhodnější. První typ – mechanické chlopně – je vyroben z různých materiálů, např. z titanu. Druhý typ – chlopně biologické – je nejčastěji vyroben ze zvířecí chlopně (prase, kráva) a našit do lidského srdce.
Která náhrada je ta pravá?
Bohužel se nedá říct, která náhrada je lepší. Každá má své výhody i nevýhody, a tak každému pacientovi „vyhovuje“ jiná. Hlavní výhodou mechanické chlopně je neomezená životnost, takže „vydrží na celý život“. Nevýhodou je, že pacient musí celý život užívat tzv. antikoagulační léčbu, což má řadu nevýhod a rizik! U biologické náhrady užívání antikoagulační léčby hrozí jen 3 měsíce po operaci, potom musí člověk užívat jen bezpečný acylpyrin. Velkou nevýhodou je, že se chlopeň snáze poškodí, proto má menší životnost.
Je libo chlopeň mechanickou, nebo biologickou?
Tak tuto věc za vás určitě rozhodne lékař. Je to důležité rozhodnutí, protože při správné volbě typu náhrady hrozí méně komplikací, prodlužuje se délka života pacienta a kvalita jeho života.
Mechanická chlopeň pro mladé
Lidé, kteří potřebují umělou chlopeň a jsou mladší než 65 let, obvykle dostanou chlopeň mechanickou. Jejich umělá chlopeň tak s nimi žije celý život, zatímco biologická by vydržela mnohem kratší dobu a musela by se znovu měnit. Také lidé, kteří už jednu umělou mechanickou chlopeň mají nebo užívají tzv. antikoagulační léčbu z jiného důvodu, pravděpodobně dostanou chlopeň mechanickou.
Biologická chlopeň pro starší lidi
Protože jsou biologické chlopně ze živého materiálu, tělo je pomalu ničí. Tyto chlopně se nejrychleji ničí u dětí, naopak nejméně u lidí starších 70 let. Proto jsou pro ně velmi vhodné. Také jsou určené pro lidi, kteří nemohou nebo odmítají užívat antikoagulační léčbu. Dále pro lidi, kteří nemají dlouhé životní vyhlídky nebo potřebují nahradit chlopeň v pravé části srdce, kde chlopeň není tolik namáhaná, a proto "vydrží“.
(syna)
Zdroje:
Mechanické versus biologické náhrady, prof. MUDr. Jan Dominik, CSc., kardiochirurgická klinika LF UK a FN, Hradec Králové, Interní Med. 2006; 12: 531–533