Umělý růstový hormon splní svoji roli stejně dobře jako ten přirozený
Uměle vyráběný růstový hormon není na současném medicínském poli ničím neobvyklým. Lékaři jej předepisují jak u různých poruch růstu, tak i například jako doplňkový lék proti stárnutí. 
Uměle vyráběný růstový hormon není na současném medicínském poli ničím neobvyklým. Lékaři jej předepisují jak u různých poruch růstu, tak i například jako doplňkový lék proti stárnutí.
Růstový hormon je protein produkovaný podvěskem mozkovým (hypofýzou), někdy nazývaný somatotropin. Tento hormon koluje v krvi a působí na různých místech organismu. Přirozený lidský somatotropin se skládá ze 191 aminokyselinových zbytků.
Čistý umělý somatotropin se poprvé podařilo syntetizovat v roce 1981 americkému vědci čínského původu jménem Choh Hao Li. Předtím se totiž používal k terapii poruch růstu přirozený růstový hormon, který lékaři odebírali z těl zemřelých pacientů. To však s sebou neslo různá rizika, jako například přenos Creutzfeldt-Jacobovy choroby.
Umělý hormon má zelenou
Proto bylo od podávání tzv. kadaverního růstového hormonu upuštěno a do popředí se více dostal somatotropin uměle vytvořený. Ten se v současné době vyrábí technologií rekombinantní DNA, což je metoda, při níž je výsledný produkt syntézy totožný s přirozeným růstovým hormonem.
(Ne)citlivé buňky
Podávání, nebo naopak přirozené uvolňování růstového hormonu do krevního oběhu způsobuje u buněk, které mají na svém povrchu receptor pro tento hormon, jejich růst. Ne všechny buňky těla jsou tedy na podávání růstového hormonu citlivé. Dobře to lze demonstrovat například na zničených buňkách kostních růstových chrupavek, kdy ani podávání růstového hormonu další růst nezapříčiní.
Najdi několik rozdílů
Rozdíl mezi podávaným a přirozeným růstovým hormonem ale je. Přirozeně se totiž růstový hormon vyplavuje ve zhruba tří- až pětihodinových intervalech, přičemž nejvíce se ho do krve vyplaví během noci.
U uměle podávaného somatotropinu se však dávka podává pouze jednorázově jednou denně, proto mohou být hladiny umělého somatotropinu od přirozeného odlišné. Naštěstí si s tím však lidské tělo dokáže poradit, takže rozdíl konečného efektu podání na lidský růst je téměř zanedbatelný.
(kam)
Zdroj:
www.sustainabletable.org