Umíte si poradit s úrazem malého hemofilika při zimním sportování?
Sněhová nadílka potěší každé dítě. Tím spíš, pokud je spojena i se zimními sporty, při kterých děti vybijí přebytečnou energii a užijí si pobyt na čerstvém vzduchu.
Sněhová nadílka potěší každé dítě. Tím spíš, pokud je spojena i se zimními sporty, při kterých děti vybijí přebytečnou energii a užijí si pobyt na čerstvém vzduchu. Zimní radovánky nemusíte odepírat ani malému hemofilikovi. Jen byste měli vědět, jaká rizika hrozí, pokusit se úrazům předejít a připravit se i na jejich ošetření.
Předejděte úrazům vhodným výběrem zimní aktivity
Důležité je, aby si váš potomek vybral z pestré nabídky sportů takový, kde bude nebezpečí úrazu minimální. Vyhnout by se měl pohybu, kde je nejvyšší riziko pádu. Nevhodný je tím pádem hokej, sjezdové lyžování a snowboarding.
Naopak vyřádit se můžete společně na běžkách. Vybírejte ale pečlivě trasu, kde nehrozí pády, a nezapomeňte ani na odpočinek – nic nemotivuje dítě tak jako zastávka v horské restauraci na palačinky s borůvkami nebo na pohár :-). Součástí výstroje by měly být i chrániče na lokty a kolena. Pokud chcete s dítětem podniknout něco neobvyklého, vydejte se na výlet na sněžnicích nebo se nechte svézt na saních tažených spolehlivými psy a řízenými zkušeným psovodem a užijte si rychlou jízdu krajinou. Stejně tak může být dobrodružná, a přesto bezpečná i jízda na skútru.
Jak poznat krvácení
I při vší opatrnosti ale může dojít k pádu, který u hemofilika vyvolá krvácení. Časté je především krvácení do svalů a kloubů. Pokud se objeví otok, zteplání postiženého místa a pocit mravenčení, došlo nejspíš opravdu ke krvácení.
Vzácnější naštěstí bývá vnitřní krvácení. Při jakémkoliv podezření na poranění břicha, hlavy nebo páteře přivolejte rychlou záchrannou službu.
První pomoc v terénu
Při lehkém poranění měkkých tkání nebo povrchových svalů pomohou čtyři kroky, které někdy mohou krvácení zcela zastavit. U větších poranění svalů či při krvácení do kloubu tato opatření uleví od bolesti a otoku do doby, než budou podány koncentráty s faktorem srážlivosti.
- Klid. Jakmile se objeví krvácení, měla by být postižená končetina v klidu. Omezte veškerý pohyb, pokud jste v terénu, přivolejte pomoc na přepravení dítěte do tepla.
- Ledování. Postižená místa chlaďte ledem či sněhem v plastovém obalu. Omezíte tím zánět a zabráníte dalšímu krvácení. Chlazení by ale nemělo trvat déle než čtvrt hodiny a vašemu dítěti by nemělo být nepříjemné.
- Komprese. Stažením končetiny elastickým obinadlem také zpomalíte krvácení. Začněte zdola a postupujte směrem nahoru. Při jakékoliv změně barvy nebo pocitu slabosti stažené končetiny obinadlo povolte.
- Elevace. Zvednutím končetiny omezíte bolest a zabráníte otoku. Jde o velmi jednoduché, ale účinné opatření.
Je lepší se při zimním dovádění nebezpečí úrazu vyhnout. V případě, že k němu již došlo a objevilo se krvácení, pamatujte na čtyři opatření, díky kterým situaci zvládnete. Ve většině případů pak bývá nutné vyhledat lékaře a následně podat infuzi s faktory srážlivosti.
(hak)
Zdroj: www.hemophilia.ca