Uměle vytvořené vajíčka a spermie mohou v budoucnu pomoci neplodným párům
Bude možné léčit neplodnost pomocí uměle vytvořených vajíček a spermií? Vědci objevili způsob, jak se obejít bez dárců pohlavích buněk a přesto mít vlastní děti.
Spermie a vajíčka ze zárodečných buněk
Vajíčka a spermie připravené z vlastních zárodečných buněk se nazývají arteficiální gamety. Zárodečné buňky jsou speciální buňky, ze kterých se v lidském organismu postupně vyvíjejí buňky různého typu včetně vajíček a spermií. V lidském těle existuje několik zdrojů takových buněk. Lze je odebrat z buněk kostní dřeně, z kůže nebo z embryí, která zbudou po umělém oplodnění (IVF). Tento způsob by mohl zajistit šanci na otěhotnění například pacientům po chemoterapii, mužům se zhoršenou kvalitou spermií nebo ženám v menopauze. Díky tomu, že se k přípravě odebírají buňky vlastního těla, je zachována skutečná genetická příbuznost.
#IMG#Oponenti mají námitky
To, co se zdá na první pohled jednoduché a účinné, je podle oponentů tohoto výzkumu velmi nejisté. Není totiž zcela jasné, zda lze získávat skutečně funkční buňky i od opačného pohlaví: tedy spermie od ženy nebo vajíčka od muže.
Arteficiální spermie byly v pokusu využity k oplození u myši. Výsledky prozatím nebyly příliš uspokojivé: plody se rodily předčasně, nepřežívaly příliš dlouhou dobu a podléhaly vrozeným vadám.
Legislativní zábrany
Problémem, před kterým stojí výzkum a jeho aplikace do praxe, je však zákon. V legislativě mnoha zemí včetně ČR je povoleno manipulovat se zárodečnými buňkami pouze za účelem výzkumu. Zcela zakázané je jejich použití v léčbě lidských onemocnění. Dlouho se tedy bude diskutovat především o tom, jak nastavit zákony a jaká vydat povolení.
Ačkoliv jsou vědci na samém začátku výzkumné práce, už nyní je jisté, že během několika let by mohly být poznatky aplikovány také v lidské reprodukci. Optimisté dokonce tvrdí, že za deset let se podaří zrealizovat první lidská těhotenství.
(nes)