Příliš mladá na přechod?
Která z nás nemá v diáři značku opakující se každých 28 dní? Ale co když den "D" dlouho nepřichází a vám není ani 40? Proč se to stalo? A jak dál postupovat?
Marné čekání
Možná každý měsíc na menstruaci nadáváte, ale takto pravidelné měsíčky jsou důkazem vašeho zdraví. Proto neváhejte zajít za gynekologem, pokud vynechaly nebo se jejich rytmus podivně mění. Provede vám těhotenský test. Pokud je negativní, mají následovat vyšetření hladin hormonů. Amenorea – jak se půlročnímu chybění měsíčků říká – může být vzácně způsobena selháním vaječníků.
Mnoho příčin, stejný výsledek
K poškození vaječníků, a tedy i předčasné menopauze může dojít při onkologické léčbě – chemoterapii, ozařování nebo chirurgickém odstranění. Zřídka může dojít i k tzv. spontánní poruše jejich funkce. Příčinou může být mutace genu FMR 1 nebo poškozená struktura chromozomů. Jindy stojí v pozadí porucha imunity – tělo tvoří protilátky proti vlastnímu endokrinnímu systému. Na místě je tedy vyšetřit i tyto příčiny.
Bez hormonů není zdraví
Při předčasném přechodu se přestanou tvořit pohlavní hormony. Jenže příliš brzo. Pacientky jsou ohroženy osteoporózou. Proto je důležitý dostatek vápníku v potravě, a to aspoň 1 200–1 500 mg denně. Současně je nutný i přívod vitamínu D. Chybějící estrogeny jsou zodpovědné i za vyšší riziko kardiovaskulárních chorob.
Objeví se i další projevy klimakteria – návaly horka, poruchy spánku a nálady, suchá poševní sliznice. Tyto problémy lze řešit nahrazením chybějících hormonů. Pokud je příčinou selhání vaječníků porucha imunity, mohou se objevit poruchy štítné žlázy nebo nadledvin. Potom je nutná péče lékařského týmu.
Asi 10 % žen se spontánním ovariálním selháním v průběhu života otěhotní. Někdy ženy v zoufalé snaze o početí doplňují standardní léčbu neověřenými až šarlatánskými metodami. Ale právě kombinace některých metod může hormonální hladinu ženy rozkolísat natolik, že se koncepce nezdaří.
(ela)
Zdroj:
L. M. Nelson: Jak nejlépe přistupovat ke spontánnímu předčasnému ovariálnímu selhání?, Gynekologie po promoci, březen/duben 2005, str. 8–15