Alergické postižení lze popsat jako zánět sliznice nosu, dutin i sliznice dolních cest dýchacích. Příčinou tohoto onemocnění je nepřiměřená reakce imunity na obvykle neškodné látky, které u jiných osob nepůsobí žádné potíže. Především se jedná o tvorbu protilátek ve třídě IgE po setkání s antigenem, který se tak stává alergenem. IgE pak spouští celou kaskádu procesů, které se nakonec projeví jako alergické potíže. K příznakům patří kýchání, svědění a otok sliznice nosu. Dále se objevuje ucpání nosu a čirý nebo vodnatý výtok z nosu.
Různé druhy přecitlivělosti
Rozlišujeme sezónní alergickou rýmu a alergické potíže zimního období. Příčinou jarních potíží bývají pyly nejrůznějších stromů, keřů a rostlin. Tzv. podzimní alergie bývají povětšinou způsobeny plísněmi ze stromů a jejich listů a přicházejí spolu s podzimním vlhkým počasím. Za alergie zimní či celoroční mohou především roztoči či plísně pocházející z topení, klimatizací, koberců a dalších tkanin – tedy obecně z bytového prostředí.
Silná trojka
V akutním stavu anebo jako léčba první volby jsou vhodná homeopatika. Níže uvedená kombinace léků může posloužit i jako prevence alergických potíží před sezónou.
Apis mellifica 15C – indikace léku spočívá v podobnosti se včelím bodnutím. Dochází zde k produkci podobných molekul, a navíc jsou zde i podobné projevy, především otok sliznic.
Poumon histamine 15C – tento preparát obsahuje homeopaticky upravené molekuly, jež se podílejí na alergické reakci. Pokud lék podáme v homeopatickém ředění, jsme schopni jejich tvorbu zablokovat.
Pollens 15C – jde o homeopaticky ředěnou směs nejběžnějších pylových alergenů. Pro pacienty, kteří mají vyloženě alergii na trávy, je možno použít podobný přípravek, a to Pollen de gramineés 15C.
Tyto léky je nejlepší začít užívat už na konci února, od každého jednou denně 5 granulí. V tomto dávkování pak pokračovat po celou sezónu. Trojici je potřeba v okamžiku, kdy se objeví alergická rýma či postižení spojivek, doplnit ještě lékem vybraným pacientovi na míru podle konkrétních potíží. Z čeho lze vybírat?
Volbu ovlivňují příznaky
Nux vomica 9C – hodí se pro ty, kdo trpí především pocity ucpaného nosu a vytrvalými záchvaty kýchání. Alergie je doprovázena velkou citlivostí na pachy a vůně a především na průvan.
Allium cepa 9C – lék je vhodný především při rýmě, kdy sekret teče z nosu ve velkém množství. Výtok je vodnatý, dráždivý a odírá okolí nosních dírek, oblast pod nosem i horní ret. Pocit ucpaného nosu se při pobytu v místnosti zhoršuje, na čerstvém vzduchu naopak zlepšuje.
Euphrasia officinalis 9C – pomáhá tehdy, kdy při celkem mírné rýmě postiženého trápí především silné dráždivé slzení. Oči a víčka pálí a jsou jakoby zanícená. Potíže se zhoršují při pobytu venku.
Sabadilla officinalis 9C – mírní silné návaly kýchání, zvláště při přechodu z tepla do chladu. Z nosu teče řídký odírající sekret a slzy jsou rovněž dráždivé. Doprovodným příznakem bývá pocit svědění na měkkém patře, které nutí pacienta po něm neustále třít jazykem.
Arsenicum album 9C – jde o lék pro pacienty, kteří mají alergickou rýmu s málo hojným, ale zato silně pálivým výtokem z nosu. Celkově se cítí slabí a vyčerpaní. Jak rýma, tak i celkový stav se zlepšují teplem ve všech formách.
Tyto léky, zaměřené na konkrétní potíže, podáváme podle tíže stavu pacienta. V období silných potíží i 3–5× denně po 5 granulích. Po zklidnění alergie postačí i dávka jednou denně. Řešení alergií podzimních či celoročních je obtížnější, mimo jiné i z toho důvodu, že preventivní léčba jako u pylových alergií je velmi těžko nastavitelná, i když je třeba znám konkrétní alergen, který potíže způsobuje.
Čím podpořit tělo
Homeopatickou léčbu alergií je vhodné doplnit i dalšími postupy, kterými si můžete ulevit.
- Vyzkoušejte výplachy nosu solným roztokem – očistí sliznice od alergenů.
- Zanechte kouření i konzumace alkoholu, obojí zhoršuje zánět sliznic.
- Upravte obytné prostory tak, aby alergik zbytečně netrpěl. Nepoužívejte koberce, pořiďte vhodné lůžkoviny, především z mikrovlákna, a nakupte čističky vzduchu. Odstraňte také vlhká místa jako prevenci množení plísní a zamyslete se nad přítomností rostlin a domácích mazlíčků.
Pro dlouhodobé zlepšení alergií je ale nutná tzv. terénní homeopatická léčba. Ta však patří do rukou zkušeného lékaře homeopata.