Hmyzí říše je velmi početná. Zahrnuje mimo jiné komáry, včely, vosy, sršně, klíšťata, mravence, ale i pavouky a další. Setkání s nimi, obzvláště to doprovázené štípancem či kousnutím, může být velmi nepříjemné. Nejčastěji nás obtěžují komáři, jejichž samičky sají krev i lidem. Do rány vypouští látky, které snižují srážení krve a tlumí bolest. Poštípání komáry je ponejvíce jen nepříjemnou záležitostí doprovázenou pupenci na kůži a svěděním. To je běžná reakce, nicméně u citlivých jedinců se můžeme setkat i s otokem celé končetiny. Napadení včelami či vosami vede k postižení toxickému, kdy se do našeho těla dostane jejich jed. Může ale nastat i reakce alergická, která v extrémních případech může skončit i anafylaktickým šokem. Ten již představuje přímé ohrožení na životě.
Když vás kousnou
Příznaky poštípání hmyzem jsou nejčastěji následující:
- zarudnutí a otok na kůži, pupenec,
- kopřivka,
- svědění nebo bolest,
- anafylaktická reakce – dušnost, slabost, kolaps, nízký krevní tlak, ztráta vědomí, může být i horečka či svalové křeče (pokud má pacient k dispozici tzv. adrenalinové pero, je nutné je použít, jinak v případě alergické či anafylaktické reakce musí být vždy povolán lékař).
V případě píchnutí včelou nebo vosou odstraňte žihadlo, nejlépe vyškrábnutím. Štípanec umyjte mýdlem a ošetřete dezinfekcí jako prevenci infekce. Aplikujte led či studený obklad.
Jak umí pomoci homeopatika
Apis mellifica 15CH – lék vhodný tehdy, když se po poštípání rychle objevuje otok. Na dotek je teplý, světle růžový, s bodavými a pálivými bolestmi a doprovodným svěděním. Potíže zlepší studený obklad. Tento preparát lze použít i při alergické reakci k adrenalinovému peru před příchodem lékaře. Užívá se 5 granulí v intervalu 15 minut až do zlepšení příznaků.
Arnica montana 9CH – pomáhá v případě vzniku krevního výronu v okolí místa vpichu. Podáváme 3× denně 5 granulí.
Cantharis 9CH – přípravek lze aplikovat v případě útoku hmyzu, po kterém si postižený bude stěžovat na silné pálivé bolesti připomínající opaření. Na kůži budou rozsáhlé rudé skvrny s tendencí k tvorbě puchýřů. Ordinujeme 4× denně 5 granulí.
Hypericum perforatum 15CH – pokud poštípání či kousnutí postihuje citlivé oblasti, jako jsou konečky prstů, nebo se objeví ostré, vystřelující bolesti, tento přípravek uleví. Bolesti mohou být kruté, šlehavé a kopírují dráhu postiženého nervu. Podává se 4× denně 5 granulí, na začátku léčby je možno brát i v hodinovém intervalu.
Ledum palustre 9CH – hlavní lék na poštípání, ale také při bodných ranách. Dá se použít jako první pomoc při pokousání téměř jakýmkoliv živočichem, kdy je okolí poranění bledé a chladné. Může být přítomen i lehký otok. Úlevu od bolestí poskytne i studený obklad. Ordinuje se 5 granulí 3–5× denně, zpočátku i častěji. Tento preparát je možné použít i jako prevenci před komáry při pobytu v rizikových oblastech – pak jej podáváme 2× denně.
Staphisagria 9CH – pomocník na dovolené u moře či v exotice, potřebný především na poštípání moskyty. Nejlíp účinkuje u dětí, když je reakce na píchnutí velká, svědivá a tvoří se až podlitiny. Lze použít také jako prevenci. Bere se 3× denně 5 granulí.
Lachesis mutus 9CH – hodí se při poštípání jedovatým hmyzem nebo při hadím kousnutí, kdy je okolí rány modročervené, případně krvácí temnou krví. Dávkování je 4× denně 5 granulí.
Urtica urens 9CH – přípravek zabírající na rudé, oteklé pupence, se svěděním a bodavými bolestmi, které se lepší díky teplým obkladům. Bere se 4× denně 5 granulí.
Aconitum napellus 15CH – tento lék nasazujeme v situacích, kdy se objeví úzkost a panika po štípnutí, strach z vážných komplikací a z ohrožení na životě. Dávku 5 granulí můžeme podle reakce několikrát zopakovat.
Obranyschopnost těla lze posílit
Vitamíny a potravinové doplňky mohou pomoci. Především ty, které posilují imunitní systém a pomáhají zmenšit aktivitu zánětu či alergické reakce.
- Quercetin – flavonoid se silným antioxidačním působením, doporučuje se 400–500 mg/den.
- Vitamín C – posiluje imunitní systém, zvyšuje efekt quercetinu, vhodné je užívat 1000 mg 2–4× denně.
- Zinek – zmírňuje gastrointestinální příznaky při rozvinuté alergické reakci, jeho potřeba je 30 mg/den.
- Omega-3 mastné kyseliny – zmenšují aktivitu zánětu v těle a mohou chránit před těžkou formou alergických reakcí.
Zkuste hmyz odradit
- Používejte repelenty, vhodné jsou přírodní formy, nejlépe v podobě esenciálních olejů (například eukalypt, citronela, hřebíček, neem či kafr).
- Pokud je to možné, noste ochranné oblečení (pokrývku hlavy, dlouhé rukávy a nohavice apod.).
- Naopak se vyhýbejte příliš pestrým šatům a intenzivním vůním – hmyz by si vás mohl splést s rozkvetlou loukou.
- Nepobývejte venku za úsvitu a za soumraku, kdy jsou komáři nejaktivnější.
Pár tipů, které zabírají
Často se obáváme přisátí klíštěte, neboť následky mohou být velmi nepříjemné a závažné. Jako prevenci je možné použít lék Caladium seguinum 9CH, který je k dispozici na lékařský předpis. Podává se 2× denně 5 granulí. Pokud už se parazit zakousl, je třeba ho řádně, nejlépe speciální pinzetou odstranit. Pak ránu vydezinfikujte jodovým preparátem a aplikujte výše zmiňovaný lék Ledum palustre. Při dovolené v tropech nebo u chovatelů se můžeme setkat s kousnutím od pavouka. Některá mohou být i život ohrožující a vyžadují lékařskou péči. Nicméně minimálně v rámci první pomoci po řádném ošetření je možné podat nejprve preparát Ledum palustre. V případech, kdy se v místě kousnutí objeví zatvrdlý otok červené barvy s krutými pálivými bolestmi, je vhodný lék Tarentula cubensis 5CH. Ten je k dispozici také pouze na lékařský předpis.