Mravenci jsou jednou z nejrozšířenějších skupin hmyzu na Zemi. K mravencům, kteří se nejčastěji vyskytují u nás, patří mravenec obecný, žlutý, červený, faraonský, lesní a loupeživý. Potkáváme se s nimi nejčastěji v lese, v trávě, na stromech a ve ztrouchnivělém dřevě.
Když Ferda zlobí
Každé dítě zná šikovného Ferdu Mravence, který si ví rady s každou prací a nezištně pomáhá všem zvířátkům z hmyzí říše. Ne vždy však vyloudí úsměv na rtech. Po jeho kousnutí se mnohdy začnou řinout potoky slz. Jak zastavit pláč průzkumníka, který chtěl Ferdu v mraveništi pozdravit?
Prevencí je samozřejmě dítěti vysvětlit, aby se k mraveništi nepřibližovalo. Děti jsou však nezbedné a často rozdováděné. Nehoda se stane v mžiku a z ničeho nic. Kousanec od mravence je poté nejlepší chladit, pomoci mohou také léky proti alergii (tzv. antihistaminika) a místně působící látky proti bolesti.
Mezi látky používané k úlevě od bolesti patří lidokain a prilokain. V prvním případě se jedná o celosvětově nejpoužívanější místně působící znecitlivující látku využívanou jak k zastavení bolesti, tak svědění kůže při odřeninách, drobných popáleninách, ekzému či kousnutí hmyzem. Prilokain se vyznačuje rychlým nástupem účinku, který přetrvává 3 až 6 hodin.
Znecitlivění pomocí krému
Jeden gram znecitlivujícího krému obsahuje 25 miligramů lidokainu a 25 miligramů prilokainu. Tato kombinace napomáhá k vyvolání dočasné ztráty vnímání bolesti na kůži, přesto lze v místě jeho nanesení vnímat tlak nebo dotyk. Po aplikaci dochází k průniku znecitlivujících látek do nižší vrstvy kůže, tzv. škáry, a jejich hromadění v blízkosti kožních receptorů pro bolest a nervových zakončení. Kvalita znecitlivění závisí na době aplikace krému a jeho aplikované dávce.
Pozor, přiletí včelka
Kousnutí mravencem, bodnutí včelou, ale i „včelička“ při očkování dokážou být nepříjemné. Místní znecitlivění se kromě úlevy od bolesti používá i preventivně před očkováním, odběrem krve nebo i malými výkony na kůži. Jedná se o zcela bezpečnou metodu místního znecitlivění i u dětí, je však třeba při ní dodržovat určitá pravidla:
- U novorozenců a kojenců ve věku 0–2 měsíce lze na plochu kůže o velikosti až 10 cm2 nanést až 1 g krému. Doba nanesení by neměla přesáhnout hodinu. V průběhu 24 hodin lze nanést pouze jednu dávku.
- U kojenců ve věku 3–11 měsíců je možné aplikovat až 2 g krému na plochu kůže o velikosti až 20 cm2. Krém by měl být nanesen přibližně 1 hodinu, maximálně však 4 hodiny.
- U dětí ve věku 1–5 let se doporučuje nanášet až 10 g krému na plochu kůže o velikosti až 100 cm2. Krém by měl působit přibližně 1 hodinu, maximálně 5 hodin.
- U dětí ve věku 6–11 let se může použít až 20 g krému na plochu kůže o velikosti až 200 cm2. Krém se doporučuje nanést přibližně na hodinu, maximálně však na 5 hodin.
Dětem ve věku od 3 měsíců lze aplikovat nejvýše 2 dávky v časovém odstupu alespoň 12 hodin v průběhu 24 hodin. Znecitlivující krém lze použít i u dětí s atopickým ekzémem, nanesen by ale neměl být déle než 30 minut.
Nejde o nic složitého
Jak správně znecitlivující krém používat? Vytlačte krém na kůži tam, kde je potřeba. 3,5 cm tohoto „hada“ vytlačeného z tuby odpovídá přibližně 1 g krému. Do kůže ho nevtírejte. Přiložte opatrně obvaz tak, aby nedošlo k vytlačení krému za obvaz a ponechte ho na místě po celou dobu nanesení.
Ať už se jedná o mravence, včeličku živou, nebo tu nemocniční, krém k místnímu znecitlivění dokáže ulevit od krátkodobé bolesti i zastavit celou přehradu slz.
(dos)
Zdroje:
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0225888&tab=info
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17265905
https://www.webmd.com/drugs/2/drug-8532-9170/lidocaine-topical/lidocaine-topical/details