Odstranit nežádoucí ochlupení lze dvěma způsoby. Při depilaci se odstraňuje chloupek nad povrchem kůže bez kořínku. Toho se docílí nejčastěji při holení, ale k depilaci lze použít i vosk nebo cukrovou pastu. Podstatou epilace je, že se kromě samotného chloupku zbavíte i vlasového kořínku. Za tímto účelem lze využít velké množství metod, od elektrických epilátorů a vosků po intenzivní pulzní světlo nebo lasery. Výhodou epilace je, že hladká kůže vydrží o poznání delší dobu (až několik týdnů) než po depilaci. Jejím hlavním úskalím ovšem zůstává bolest.
Na jaké partie lze znecitlivující krém použít?
Zvládnout epilaci téměř bezbolestně naštěstí pomáhá krém na znecitlivění kůže, který obsahuje směs dvou znecitlivujících látek. K jeho pořízení nepotřebujete navštívit lékaře, zakoupit si ho můžete přímo v lékárně. Nejčastějšími místy, kde se krém při epilaci používá, jsou holeně a stehna a dále citlivá místa, jako jsou horní ret, podpaží a oblast třísel. Není výjimkou, že odstranění nežádoucího ochlupení podstupují i muži, a to především na zádech. I ti mohou po krému na znecitlivění s klidnou hlavou sáhnout.
Jak postupovat před epilací?
- Po nanesení krému na kůži vytvořte zábal. Tím docílíte lepšího účinku. Nejlépe pokud je voděodolný a vzduchotěsný.
- Maximální doporučená dávka: 60 g.
- Maximální doporučená ošetřená plocha: 600 cm2 na minimálně 1 hodinu a maximálně 5 hodin (po delší době aplikace se hloubka anestezie snižuje).
- Po odstranění zábalu setřete krém a začněte ihned epilovat. Znecitlivující účinek by měl trvat kolem 20 minut.
- Doba potřebná k dosažení spolehlivé anestezie kůže je v závislosti na druhu výkonu 1–2 hodiny.
- Na většině míst těla s výjimkou kůže obličeje a pohlavních orgánů mužů se lokálněanestetický účinek zvyšuje při prodloužení doby aplikace z 1 na 2 hodiny.
- Maximálního lokálněanestetického účinku na přední straně hlavy a na tvářích je vzhledem k tenké kůži a vysokému tkáňovému průtoku krve dosaženo za 30–60 minut.
- Délka trvání anestezie po aplikaci krému na 1 až 2 hodiny je nejméně 2 hodiny po odstranění krému. V obličeji je doba trvání anestezie kratší.
- Krém je stejně účinný a má stejný nástup anestetického účinku u různých typů pleti od světlé až po tmavě pigmentovanou.
- Pokud je krém vystaven vzduchu, ztrácí svou účinnost. Důležitý vliv má i teplota. Proto krém nenechávejte dlouho otevřený, v chladu nebo v přílišném teplu.
- Vyhněte se nanesení přípravku do kožních záhybů. Pokud se tam přece jen dostane, například do oblasti mezi nosem a ústním koutkem, může vzniknout vyrážka. Záhyby kůže proto před aplikací krému na znecitlivění chraňte.
Pokud toužíte pro trvale hladké pokožce, nemusíte trpět. Proceduru si lze usnadnit znecitlivujícím krémem, a to i v pohodlí domova.
(dzit)
Zdroj:
www.hairfacts.com/tips/managing-hair-removal-pain/emla-topical-anesthetic
www.cosmeticsandtoiletries.com/research/methodsprocesses/44454712.html
www.sukl.cz