Hit mezi výhodami pro zaměstnance: Facebook nabízí zmrazení vajíček zdarma
Na podzim roku 2014 oznámily velké světové firmy jako Facebook či Citibank možnost bezplatného zmrazení a uchování vajíček zaměstnankyň. Velké ženské dilema – dítě, či kariéra – se tímto krokem zdá být vyřešeno.
Čím více vajíček, tím více šancí
Počet vajíček každé ženy od puberty klesá a zbylá vajíčka stárnou. V reprodukční medicíně bohužel platí rovnice starší = méně kvalitní. Zmražení vajíček neboli kryoprezervace je proces, při kterém je ženám v mladším věku odebráno několik zdravých vajíček, která jsou následně zmrazena a uložena k pozdějšímu využití. Před odebráním prochází žena hormonální stimulací, díky které dojde k mnohočetné ovulaci a je možné odebrat více vajíček najednou. Podle některých lékařů je ke zvýšení šancí na otěhotnění potřeba až 18 vajíček, tedy alespoň dva cykly hormonální stimulace.
Nejen před chemoterapií
Metoda kryoprezervace byla původně vyvinuta pro pacienty procházející chemoterapií a byla označována jako „experimentální“. Teprve před dvěma lety Americká společnost pro reproduktivní medicínu toto označení odebrala a uvolnila tak její využití pro každého. Protože je tato metoda v podstatě velmi mladá, nelze s jistotou říct, po jak dlouhé době jsou vajíčka ještě schopná oplození. Přesto je pro většinu žen velmi lákavá.
Bez diktátu biologických hodin
Důvodů, proč čím dál více žen o této možnosti uvažuje, je více. Prvním z nich je kariéra. Vědomí, že vajíčka jsou bezpečně uložena a je možné je využít až ve chvíli, kdy se to bude hodit, přináší úlevu a sebedůvěru v práci. Dalším, neméně podstatným důvodem, je ale partnerský život. Žena se stává samostatnější a nemusí o každém muži uvažovat jako o potencionálním otci svých dětí.
Motivace pro firmy
Co vede firmy k tomuto nápadu? Musíme si uvědomit, že se jedná o americké společnosti, které často nabízí svým zaměstnancům různé druhy zdravotního pojištění. Z čistě ekonomického hlediska je pro firmu výhodnější pokrýt náklady na odběr a uchování vajíček než na celý proces umělého oplodnění. Firmy tak ušetří a svým zaměstnankyním poskytnou pocit důležitosti a pojištění do budoucna.
Zdroj: http://time.com