Příliš prolaktinu škodí…
Léky snižující hladinu prolaktinu umí mnohé. Co přesně to ale v léčbě tzv. prolaktinemie znamená? Prolaktin neboli luteotropní hormon je hormon, který je vytvářen mammotropními buňkami adenohypofýzy neboli podvěsku mozkového.
![Léky,modré tablety](https://www.ulekare.cz/media/cache/content_detail/media/image/98aa405bcf6aabf0f44d90749f222120.jpg)
Léky snižující hladinu prolaktinu umí mnohé. Co přesně to ale v léčbě tzv. prolaktinemie znamená?
Za vše může dopamin
Prolaktin neboli luteotropní hormon je hormon, který je vytvářen mammotropními buňkami adenohypofýzy neboli podvěsku mozkového. Jeho vylučování je regulováno dopaminem, což je chemická látka přirozeně vznikající v mozku. Kromě mnoha dalších funkcí funguje také jako neurohormon, který inhibuje tvorbu a uvolňování prolaktinu.
Dopamin tedy dokáže hladinu prolaktinu v krvi nepřímo snižovat ovlivněním jeho tvorby a uvolňování. Podobně působí i látky jako bromokriptin či kabergolin. Souhrnně se nazývají dopaminergní agonisté, tedy látky, které působí stejně jako dopamin, jehož podávání je velmi komplikované. Tyto látky se vážou přímo na dopaminové receptory, což jsou struktury na mozkových buňkách tvořících prolaktin. Do těchto receptorů přesně pasuje buď molekula dopaminu, nebo jeho agonisty.
Tím, že se navážou na stejný receptor jako dopamin, spustí celou kaskádu dějů uvnitř buňky, což má za následek útlum tvorby a uvolňování prolaktinu a po čase, když je „přebytečný prolaktin“ kolující v krvi odbourán, i snížení jeho vysokých krevních hladin.
Léčba na delší dobu
Tyto medikamenty ale nepůsobí okamžitě a trvale. Nástup jejich účinku (tedy snížení hladin prolaktinu v krvi) je spíše postupný, protože závisí i na odbourávacích mechanizmech. Pro názornost je možné si to představit jako člověka, který mokne na dešti a jeho oblečení nasakuje vodou (zvýšená hladina prolaktinu v krvi). Když si otevře deštník (použije léky), zabrání tím dalšímu moknutí (zvyšování prolaktinemie), ale než uschne (hladina se vrátí k normálu), nějaký čas to trvá. Stejně tak musí mít deštník otevřený stále (musí užívat léky), jinak i když už jednou uschnul (hladina prolaktinu je v normě), znovu zmokne (hladina prolaktinu se zvýší). Proto je třeba s tímto v léčbě zvýšené hladiny prolaktinu v krvi počítat.
Dejte lékům čas
Proto i přes pravidelné užívání léků se efekt nedostaví okamžitě, ale až po čase. Dobré na působení těchto léků ale je to, že kromě snižování tvorby a uvolňování prolaktinu způsobují také zmenšování prolaktinomů, a v některých případech dokonce jejich zánik. Proto jsou tyto léky voleny jako léky první volby v léčbě zvýšených hladin prolaktinu.
(kam)
Zdroj:
www.pituitary.org
www.solen.sk