Takzvané dysfunkční děložní krvácení je odborné označení pro nenormální krvácení z dělohy, které nesouvisí s těhotenstvím, nádorovým onemocněním ani zánětem v této oblasti. Udává se, že tímto problémem trpí až pětina žen v plodném věku. Proč a jak to lze řešit?
Za silným krvácením může stát nepřítomnost ovulace. Vypuštění zralého vajíčka z vaječníku probíhá u zdravé menstruující ženy obvykle jedenkrát měsíčně. S ovulací se pojí změny v uvolňování ženských pohlavních hormonů, které, pokud není vajíčko oplodněno, vedou o dva týdny později k menstruačnímu krvácení. Pokud však k ovulaci nedochází, děložní sliznice je trvale ovlivňována estrogeny, nadměrně roste a dříve nebo později se odloučí. Protože nejde o klasickou menstruaci, krvácení přichází nepravidelně, může trvat různě dlouho a být velmi silné.
Viníci silné „menstruace“
Příčin absence ovulace je celá řada.
- Gynekologové se nejčastěji setkávají s takzvaným syndromem polycystických ovarií, kde je nepřítomnost ovulací jedním z příznaků.
- Důvodem ale může být také zvýšená hladina hormonu prolaktinu či mužských pohlavních hormonů.
- Občas jde též o poruchy funkce štítné žlázy.
Příčin nepravidelného a silného menstruačního krvácení jako takového je vedle nepřítomnosti ovulace ještě mnoho dalších, a proto je nutné provést podrobné gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku a odběrů krve. Jen tak může být skutečná příčina odhalena a doporučena vhodná léčba.
Antikoncepce jako lék
V některých případech je možné snížit intenzitu menstruačního krvácení a celý cyklus zpravidelnit užíváním hormonální antikoncepce, která brání zmíněnému přerůstání děložní sliznice. Pilulky je pochopitelně vhodné užívat za předpokladu, že žena v nejbližší době neplánuje těhotenství a netrpí chorobami, které by její užívání znemožňovaly.
Zdroj: www.prolekare.cz