Odborný medicínský časopis The New England Journal of Medicine se nedávno zabýval možnostmi telemedicíny v současné krizové situaci. Autoři daného článku v rámci telemedicínských programů asi vůbec nejvýše hodnotili tzv. triáž pacientů, tedy určité třídění. Díky konzultacím na dálku lze totiž vybrat ty nemocné, kteří osobní péči ve zdravotnickém zařízení skutečně potřebují a tím je odlišit od těch, u kterých lze konzultaci s různými lékařskými odborníky provést on-line.
Například Společnost Avera Health ve Spojených státech amerických v této souvislosti plánuje, že by v návaznosti na e-konzultaci posílala za některými pacienty mobilní tým zdravotníků. Odborníci by následně u nemocného doma posoudili, zda je potřeba jej přepravit do některého ze zdravotnických zařízení, nebo ho lze ponechat v domácím ošetřování.
Jak fungují on-line lékaři v Česku?
V České republice už několik let funguje poradna uLékaře.cz, která umožňuje obrátit se na více než 250 praktických lékařů či specialistů na dálku. Veřejnost může klást své dotazy prostřednictvím webové nebo mobilní aplikace. Řadu potíží tak lze konzultovat s odborníky z klidu a bezpečí svého domova, aniž by bylo nutné osobně se vydávat do zdravotnického zařízení.
Tato společnost už také několik týdnů provozuje specializovanou poradnu na téma COVID-19, v níž může kdokoliv zdarma konzultovat své obtíže, obavy, ale i třeba hygienická pravidla v souvislosti s nákazou novým koronavirem. Lidé se tu mohou poradit s lékaři i v případě, že se jim nedaří dovolat na státem zřízenou linku.
Veřejnost ovšem může uLékaře.cz konzultovat veškeré své zdravotní problémy včetně těch psychických, v poradně totiž odpovídají lékaři všech oborů.
„Virtuální čekárna České republiky“
Nejnověji připravovanou platformou na poli telemedicíny má být propojení služeb uLékaře.cz a proLékaře.cz, kdy druhý jmenovaný web poskytuje odborníkům ve zdravotnictví informační a vzdělávací systém. V něm je aktuálně registrováno více než 40 tisíc lékařů. Vzájemným propojením by měla vzniknout „Virtuální čekárna České republiky“, kde se budou potkávat pacienti a lékaři, aby mohli, na dálku a bezpečně, společně řešit zdravotní potíže pacientů. Tato platforma začala vznikat právě v souvislosti se současnou pandemií. Cílem projektu je efektivněji využívat kapacity lékařů a zároveň zajistit, aby požadavky a dotazy pacientů byly skutečně vyřízeny. Projekt podporuje také Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.
24 hodin denně, 7 dní v týdnu
I když je pochopitelně řada situací, kdy je osobní vyšetření lékařem nenahraditelné, konzultace on-line má mnoho výhod. Lékaři i jiní zdravotníci, kteří poskytují zdravotní péči na dálku, jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Mohou pacientům odpovídat prostřednictvím technologií, tedy pomocí počítačů, tabletů či mobilních telefonů. Výhodou je také fakt, že se do péče o pacienty mohou zapojit i lékaři v karanténě. Což je výhodou například v současné situaci, kdy po celém světě narůstá počet zdravotníků v izolaci. Lékaři, kteří se tak nemohou zapojit do přímé osobní péče o pacienty, mohou pomoci svým kolegům v nemocnicích ulevit jejich přetížení, a současně zajistit primární kontakt s pacienty. Ve Spojených státech amerických je v případě nepříznivého vývoje situace dokonce plánováno převést drtivou většinu neakutní péče do formy on-line konzultací.
Reforma zdravotní péče?
Navzdory všem přínosům telemedicíny naráží tento typ poskytování zdravotních služeb na některá omezení. Jedním z nich je skutečnost, že tento typ péče zatím z velké části nehradí zdravotní pojišťovny. Z toho vyplývá, že by bylo třeba provést větší reformu zdravotní péče, která by upevnila a zlepšila postavení telemedicíny v současném zdravotnictví. To platí pro situaci v zámoří stejně jako v evropských zemích včetně České republiky. Hovoří pro to i fakt, že zdravotnické systémy, které investovaly do nástrojů telemedicíny, mohou v současné krizové situaci nabídnout pacientům potřebnou a efektivní zdravotní péči.
MUDr. Jakub Holešovský, pro uLékaře.cz upravila Lenka Kadeřávková
Zdroje:
1. Hollander J. E., Carr B. G. Virtually perfect? Telemedicine for Covid-19. N Engl J Med 2020 Mar 11, doi: 10.1056/NEJMp2003539 [Epub ahead of print].
2. uLékaře.cz. Lékařská poradna a objednání k lékaři. Dostupné na: https://uLekare.cz