Medikamentózní léčba benigní hyperplazie prostaty
Benigní hyperplazie prostaty je onemocnění, které neprobíhá příliš rychle. Některé z možných komplikací tak zpočátku vůbec nehrozí. Bývá tedy výhodnější onemocnění a jeho vývoj zpočátku pouze sledovat a začít léčit až v případě postupujícího zhoršování příznaků. Diagnóza BPH však musí být 100% jasná, je nutné vyloučit karcinom prostaty, kdy je včasné zahájení léčby nezbytné.
Více než padesát procent mužů po padesátém roce věku má zvětšenou prostatu, ale neznamená to, že mají příznaky a musí se začít léčit. Důležité jsou pravidelné kontroly. #IMG#
Farmakologické možnosti léčby BHP
Léčba pomocí léků je nejvýhodnější v počátečním stádiu benigní hyperplazie prostaty. Tedy v době, kdy se již začínají pomalu objevovat první příznaky obtíží při močení, ale kdy stav ještě nutně nevyžaduje operativní léčbu. Farmakologicky je možné hyperplazii prostaty výrazně zbrzdit a někdy až zastavit . Především lze výrazně ovlivnit příznaky tohoto onemocnění - obtíže při močení.
Léčba pomocí léků (jako ostatně kterákoliv jiná) však vyžaduje spolupráce lékaře s pacientem. Je nutné častěji opakovat lékařské kontroly a s odstupem času opakovat i IPSS test. Na něm lékař nejlépe uvidí, jak je daná léčba účinná a zda není nutné konkrétní přípravek vyměnit za jiný, lépe vyhovující.
Dnes jsou k dispozici dvě základní skupiny léků, které může lékař v léčbě benigní hyperplazie prostaty využít. Existují i preparáty na bázi fytofarmak - prostředků získaných přírodní cestou z rostlin. Jejich účinky jsou však někdy sporné, i když v některých zemích jsou hojně využívané.
Skupiny léků
Alfa1 selektivní adrenergní anatagonisté - působí na hladkou svalovinu prostaty a močového měchýře a tím zmírňují tlak na močovou trubici a zvyšují průtok moči.
Inhibitory 5-alfa reduktázy - ovlivňují působení mužských pohlavních hormonů na růst prostaty.
Léčba pomocí alfa1 adrenergních anatagonistů
Tyto léky působí na hladká svalová vláknav obalech prostaty a okolo močové trubice. Účinná látka léku se naváže na buňku hladkého svalu přes tzv. receptor (specifické vazebné místo) a ovlivní tak děje uvnitř buňky.
V tomto případě lék zabrání tomu, aby se na vazebné místo navázal přirozený působek lidského těla - adrenergní agonista. Ten buňku aktivuje, hladká svalová vlákna se stáhnou a tlak v prostatě stoupá. A protože místem nejmenšího odporu je močová trubice, její průsvit se zúží. Právě tomu zabrání léky na bázi afla1 adrenergních antagonistů. Neumožní navázání agonistům a díky tomu dojde k uvolnění močové trubice.
Adrenergních receptorů je mnoho druhů a na různých místech lidského těla, nejen v prostatě. Jedním z nich je i alfa1. Smyslem každého léku je, aby působil přesně a pouze v místě, ve kterém je to potřeba. Díky tomu se minimalizují nežádoucí účinky léku
Zacílení léčby na specifické alfa1 receptory omezuje právě vznik dalších účinků. Receptory se kromě prostaty a močovém měchýři nachází především v krevním řečišti. Proto se někdy stává, že dojde k poklesu krevního tlaku. Vývojem superselektivních preparátů se docílí maximálního účinku v prostatě bez ovlivnění krevního systému.
Jednoduše řečeno alfa blokátory snižují napětí svaloviny prostaty a hrdla močového měchýře a umožňují lepší průtok moči a vyprazdňování měchýře. Díky tomu se zmírní prostatické potíže a zlepší se kvalita života pacienta s benigní hyperplazií prostaty nehledě na možné přechodné vedlejší účinky (snížení krevního tlaku, bolest hlavy, závratě)
Léčba pomocí inhibitorů 5alfa reduktáz
Mužské pohlavní hormony významně ovlivňují funkci a velikost předstojné žlázy. Ze zkušeností víme, pokud muž z nějakého důvodu přijde o pohlavní žlázy - varlata, která především produkují pohlavní hormony, mimo jiné nemívá potíže s hyperplazií prostaty. Samozřejmě odstranění varlat nepřichází v léčbě benigní hyperplazie prostaty v úvahu, teoreticky by to přinášelo i mnohem více negativních projevů. Je to však důkaz toho, jak je hormonální ovlivnění prostaty důležité.
5alfa reduktáza je enzym, který je nutný při tvorbě klíčového hormonu, který ovlivňuje růst prostaty. Je jím dihydrotestosteron (DHT) a vzniká z asi nejznámějšího mužského pohlavního hormonu - testosteronu. Testosteron má však pouze desetinové účinky oproti DHT. K přeměně testosteronu na DHT je nutný enzym 5alfa reduktáza a jeho inhibicí se zamezí tvorbě DHT
Díky menšímu hormonálnímu ovlivnění nerostou buňky v oblasti tranzitní zóny, prostata se celkově zmenší a prostatické obtíže opět ustoupí.