Medikamenty v dárkovém balení
Fantazii pod stromečkem se meze nekladou a vkusně zabalená pilulka může potěšit i pomoci.
Ale při nákupu podobného dárku je třeba si uvědomit, že léčivé přípravky přece jenom nejsou housky a tyto dárky bychom měli vybírat s dvojnásobnou pečlivostí.
Nepomůže, neuškodí...pouze peněžence...
Po celý rok, a v zimním období pak obzvlášť, nás lákají ke koupi přípravky proti nachlazení, chřipkovým onemocněním či přímo proti chřipce. Než se však rozhodneme někoho obdarovat krabičkou plnou koncentrované imunity, dobře si krabičku prohlédněme. A při tomto zevrubném zkoumání si položme několik základních otázek.
#IMG#Co nám vlastně daný přípravek nabízí, co slibuje?
Tak jako mnohde jinde, i zde platí, že čím je slib konkrétnější, tím spíše bude splněn. Obecná pořekadla o posilování imunity bývají sice barvitá, ale pokud se informace o přípravku vyznačuje poněkud sušším stylem, obvykle se více přibližuje realitě.
Jak hodlá léčivý přípravek své sliby naplnit? Jaké účinné látky má k dispozici?
Když jsme si ujasnili, čeho chceme pomocí daného přípravku dosáhnout, posuďme jeho možnosti těmto požadavkům dostát. Z čeho se přípravek skládá? Jaká je jeho hlavní účinná látka? Účinné látky mohou být buď přírodní, nebo uměle vytvořené. Rozdíl mezi těmito dvěma kategoriemi se může stírat tím, že mnohé látky původně objevené v přírodě se dnes syntetizují uměle. Je to levnější a mnohdy šetrnější k životnímu prostředí. Nicméně hlavním rysem účinné látky je to, že má alespoň jeden významný a prokázaný účinek na organismus, a také to, že je žádoucí přijímat tuto látku ve formě léku. Obvykle proto, že v potravě se nevyskytuje vůbec nebo v nedostatečném množství. Není tedy rozumné vydávat peníze za výrobky, o jejichž složení máme jen mlhavou představu.
Co víme o mechanismu účinku těchto léčivých látek?
V ideálním případě se dokážeme zorientovat v informacích na obalu či v příbalovém letáku a porozumíme všem cizím slovům a odborným názvům. Pokud jsme v tomto umění zatím pokročili pouze ke slovu vitamin, neváhejme se zeptat. Lékárna přece není jen výdejna krabiček, ale právě místo, kde se nám má dostat odborné rady a pomoci. V případě nouze nejvyšší můžeme opět použít obecné pravidlo - a sice čím více účinných složek přípravek obsahuje, tím spíše je dobré mít se na pozoru. Lék dělá lékem právě konkrétní účinná látka, určená na konkrétní potíž. A výrobky "na všechno" plné nejrůznějších ingrediencí bývají více atraktivní než skutečně účinné.
Kauzální léčba chřipky...
Musíme ovšem přiznat, že účinné látky se svým přívlastkem nehonosí nadarmo. A protože jsou opravdu účinné, je třeba s nimi zacházet opatrně, a proto jako takové bývají mnohdy k dostání pouze na lékařský předpis. Ano, takové přípravky jsou jako vánoční dárek bohužel zcela nevhodné. Nicméně i z volně prodejného sortimentu lze vybírat racionálně. V oblasti prevence nachlazení a chřipky máme k dispozici široký sortiment vitaminů, organismus můžeme podpořit také některými minerály a stopovými prvky (železo, selen apod.).
Závěrem...
Nezapomínejme, že proti chřipce (mám na mysli opravdovou chřipku, nikoli pouhé nachlazení!) známe kauzální terapii. Nenechme se mýlit, takových nemocí není zase tak mnoho. Tato terapie spočívá v užívání antivirotik, která fungují na principu inhibice jednoho z virových enzymů. Bez něj se chřipkový vir nedokáže patřičně množit a organismus se mu snadněji ubrání. Tyto léky (na předpis) ale použijeme jen v případě, kdy jdou dárky i legrace stranou a my se potřebujeme už doopravdy uzdravit.
(vek)