Malá výška dítěte při narození může naznačovat budoucí růstové potíže
Mnoho lidí si klade otázku, proč se některé děti narodí menší než ostatní. Mohou za to geny, nebo se malému vzrůstu dá předejít?
Pokud se má dítě zařadit do skupiny malé pro gestační věk (SGA), musí splňovat následující „kritéria“. Jeho délka při narození musí být pod 10. percentilem, někdy se udává i mírnější varianta pod třetím percentilem, a jeho váha by měla být nižší než 2 500 g. Faktorů, které narození malého dítěte ovlivňují, je mnoho. Lze je ale rozdělit do tří základních skupin.
Skupina 1. – maternální faktory
První skupina tzv. maternálních faktorů zahrnuje vše, co přímo souvisí s matkou dítěte. Hlavním rizikovým faktorem je věk matky, který by měl být optimálně mezi 17 a 35 lety. Mladší, nebo naopak výrazně starší matky mají riziko narození malého dítěte vyšší. Důležitá je i hmotnost matky před porodem. Zvýšené riziko s sebou nesou matky, které váží méně než 50 nebo více než 75 kg.
Negativně vývoj plodu ovlivňuje také kouření, konzumace alkoholu a jiných omamných látek a v neposlední řadě i to, pokud už žena alespoň jedno malé dítě porodila. Důležitým negativním faktorem je i zdravotní stav matky. Pokud trpí vysokým krevním tlakem, těhotenskou cukrovkou, nedostatkem červených krvinek, onemocněním ledvin, srdce, plic nebo se špatně stravuje, může to mít na vývoj plodu neblahý vliv.
Skupina 2. – placentární a děložní faktory
Do druhé skupiny faktorů, které mohou negativně ovlivnit vývoj plodu, patří situace, které znemožňují správnou funkci placenty. Může se jednat jak o nedostatečné prokrvení, tak i infekce nebo nesprávnou polohu placenty vůči děloze. Tyto situace se nazývají placenta previa, kdy je placenta v děloze umístěna příliš nízko, a abrupce placenty, kdy dojde k jejímu odtržení od stěny dělohy. Obojí má za následek nedostatečný vývoj plodu.
Skupina 3. – faktory přímo ovlivňující plod
Mezi faktory, které mohou zbrzdit vývoj plodu, patří například chromozomální abnormality plodu, různé infekce matky a také mnohočetná těhotenství. Při nich se totiž musí sourozenci o matku dělit, a proto většinou při porodu měří a váží méně než děti z jednočetných těhotenství.
(kam)
Zdroje:
www.healthsystem.virginia.edu
www.nlm.nih.gov
www.patient.co.uk