Malá porodní délka může předznamenat potíže s růstem
Děti, které se díky vrozené vadě narodily výrazně menší než jejich vrstevníci, mohou být v dospělosti nižší než jejich vrstevníci s normální porodní délkou.
Děti s vrozenou růstovou retardací se obvykle narodí s významně podprůměrnou tělesnou délkou, která neodpovídá stáří dítěte. Tento stav se označuje zkratkou SGA (z anglického Small for Gestational Age – malí vzhledem ke gestačnímu věku). Tyto děti mají porodní délku nebo hmotnost nižší než dvě směrodatné odchylky pro příslušný gestační věk.
Studie, kterou provedli vědci z francouzské nemocnice v Haguenau, zkoumala rozdíly ve výšce v dospělosti u dětí narozených jako SGA a dětí s normální porodní délkou. Studie se celkem zúčastnilo 1 620 mužů a žen. 734 z nich se narodilo jako SGA, zbylých 886 jedinců mělo normální porodní délku.
Vědci podle porodního registru města Haguenau získali údaje o porodní délce pacientů narozených mezi lety 1971 a 1985. Byli vybráni pacienti narození jako SGA a k nim pacienti, kteří se narodili normálně velcí. Obě skupiny vyrůstaly za obdobných podmínek. Byla zaznamenána jejich porodní délka a váha coby dítěte, výška a váha otce i matky a následně i růst dětí v čase. Tyto údaje výzkumníci získali ze zdravotní dokumentace pacientů, kteří se léčili v haguenauské nemocnici.
V průběhu studie také docházelo k přeměřování a vážení jednotlivých pacientů v dospělosti. Jako dospělost byl brán věk testovaných pacientů kolem 22 let, kdy je již u většiny lidí růst zpravidla ukončen.
Menší porodní hmotnost, menší výška v dospělosti
Pacienti, jak muži, tak i ženy, kteří se narodili jako SGA, rostli oproti svým zdravým vrstevníkům pomaleji a měli v dospělosti výrazně sníženou jak tělesnou hmotnost, tak i výšku. Muži byli průměrně menší o téměř 5 centimetrů, ženy o 4 cm než jejich zdraví vrstevníci vyrůstající ve stejných podmínkách. Ve studii nebyla pozorována žádná souvislost mezi nižší tělesnou výškou a pohlavím. Rodiče dětí, které se narodily jako SGA, ale byli většinou také menší než jejich vrstevníci.
Menší kluci i holčičky
Pokud se tedy dítě narodí jako SGA, je v celku jedno, zda je to holčička, nebo chlapeček. Obě pohlaví mají v dospělosti snížený vzrůst oproti zdravým vrstevníkům. Malá tělesná výška je také velice pravděpodobně podmíněna geneticky. Ale i poruchy růstu jsou už v dnešní době léčitelné, například správnou stravou nebo podáváním umělého růstového hormonu.
(kam)
Zdroj: D. Jacquet et al.: Adult high distribution in subjects born small for gestational age, Horm Res 2004, 62: 92–96