Dlouhodobé poruchy spánku zvyšují riziko vzniku deprese až sedmdesátkrát
Nespavci ale neohrožují pouze sebe. Podle statistik totiž za přibližně jednu třetinu dopravních nehod může nepozornost řidiče. Jedním z rizik je právě únava, jejíž následky pak mohou být fatální.
Špatné spaní s sebou přináší rizika nejen pro pacienty samotné, ale také pro jejich okolí. A nejde jen o spánkovou deprivaci, kdy se spolunocležník nevyspí kvůli chrápání pacienta. Nedostatek spánku totiž může způsobovat i daleko závažnější zdravotní obtíže jako deprese či obezitu. Navíc může být i jednou z příčin dopravních nehod!
#IMG#
Padesát milionů nespavců
Odhaduje se, že ve Spojených státech amerických trpí 50–70 milionů Američanů poruchami spánku, které jim brání v běžném denním fungování a nepříznivě ovlivňují nejen jejich zdraví, ale třeba i délku života. Dlouhodobý spánkový deficit se totiž pojí s rizikem vzniku vysokého krevního tlaku, cukrovky, srdečního infarktu, mrtvice nebo již zmíněné obezity a depresí. Například šestiměsíční epizoda poruch spánku zvyšuje riziko vzniku deprese u pacienta desetkrát, pokud trpí pacient poruchou spánku déle než rok, je toto riziko dokonce až sedmnáctinásobné oproti zdravé populaci.
Nedostatek spánku může i zabíjet
Nespavci ale neohrožují pouze sebe. Podle statistik totiž za přibližně jednu třetinu dopravních nehod může nepozornost řidiče. Jedním z rizik je právě únava, jejíž následky pak mohou být fatální. Navíc téměř pětina všech těžkých zranění při autohaváriích je spojena přímo s ospalostí řidiče. Kromě zdravotních rizik s sebou ale poruchy spánku nesou i poměrně vysoké náklady na léčbu. Jen v USA se odhaduje, že léčba spánkových poruch a jejich následků stojí ročně několik stovek miliard amerických dolarů.
Prevence je základ
Proto je třeba se spánkovým poruchám věnovat hned v počátku, a minimalizovat tak jejich dopad nejen na samotné zdraví pacienta, ale i na výdaje za jeho léčbu. Pokud trpíte poruchami spánku, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby. Žádná léčba se ovšem neobejde bez aktivního přístupu samotného pacienta. U spánkových poruch k němu patří dodržování takzvaného Desatera spánkové hygieny, které najdete zde: http://www.dobry-spanek.cz/desatero.
(kam)