Co Vás čeká u lékaře při onemocnění prostaty?
Každému diagnostickému závěru předchází nejprve správný odběr anamnézy -osobních dat, předchorobí a ostatních údajů, ze kterých je možné vycházet.
#IMG#
Lékař se bude ptát, připravte se na to
Mnoho mužů bývá překvapeno, proč se lékař ptá na onemocnění, kterými trpěl otec nebo matka, když je samotné trápí močení. Nedivte se, tyto a podobné otázky patří ke standardnímu odběru anamnézy a leckdy jsou to informace velmi podstatné.
Tedy kromě údajů o zdraví rodičů, sourozenců a dětí se bude lékař ptát na prodělaná onemocnění, operace, úrazy, alergie. V souvislosti s prostatou jsou velmi důležité otázky zaměřené na Váš životní styl , návyky (kouření, alkohol) a pracovní zařazení. Připravte si seznam léků, které užíváte. I na to se Vás lékař zeptá. Po získání těchto všeobecných údajů přijdou specifické otázky ohledně Vašich potíží s prostatou a močením. Otázkami se bude lékař snažit získat údaje o četnosti Vašeho močení ve dne i v noci, o Vašich pocitech, o síle proudu při močení, dojmu dostatečného vyprázdnění měchýře a podobně. V podstatě klade podobné otázky, jaké jsou zformulovány IPSS skóre. Tento jednoduchý test Vám také pravděpodobně navrhne vyplnit.
Klinické vyšetření
U lékaře je nenáročné, není potřeba se ho obávat. Lékař nejprve vyšetří Váš močový měchýř pohmatem přes břišní stěnu. Měchýř se vyšetřuje těsně nad sponou kostí stydkých, tj. asi v místech, kde končí pubické ochlupení. Pokud je místo pohmatově bolestivé, může se lékař domnívat, že se Váš močový měchýř hůře vyprazdňuje (močové reziduum). Může to být také příznak zánětu.
Dále lékař orientačně vyšetří Váš genitál, někdy je alespoň poprvé standardní vyšetření varlat. Jde o screening nádorů eventuálně jiných onemocnění varlat. Nejdůležitější je vyšetření prostaty přes konečník. To je totiž jediná možná cesta, jak může lékař pohmatem vyšetřit prostatu, aniž by to musel provést chirurgickým přístupem (v průběhu operace).
Vyšetření přes konečník (latinsky per rectum) probíhá ve dvou možných polohách. Můžete ležet na boku s koleny přitaženými k bradě a můžete být vyšetřováni v poloze na loktech a kolenou. Lékař Vás požádá o klid a hluboké dýchání. Potom svým prstem v rukavici a po natření znecitlivujícím gelem pomalu a klidně vyšetří Vaši prostatu přes konečník.
Jak se pozná patologie
Důležitá je velikost, tuhost a povrch prostaty. Zvětšení, dojem tuhé a nepružné tkáně a hrbolatost může být známkou vážného onemocnění prostaty. Vyšetření může být vnímáno s nevolí. Je však stále jedním z prvních a nejdůležitějších při vyšetřování prostaty. Pokud k lékaři přicházíte již s nějakým vážným problémem s močením, nebo pokud on sám shledá, že další vyšetření je nutné, může Vás čekat i cévkování. To je mnoha muži (a nejen muži) vnímáno velmi negativně.
K čemu slouží cévka
Stejně jako se pokusím popsat vyšetření na těchto stránkách, vysvětlí Vám ho Váš lékař. Vyšetření má především dvojí smysl. Zaprvé je to možnost, jak špatně odtékající moč derivovat z močového měchýře. Zadruhé je to možnost, jak postupným rozšiřováním cévky rozšířit i vlastní močové cesty a tím opět umožnit lepší odtok moči.
Nejprve lékař vybere cévku příslušné šířky. Desinfikuje penis a zevní ústí močové trubice. Podle zvyku lékař natře znecitlivujícím gelem (nejčastěji Mesocain gel) cévku, nebo gel rovnou aplikuje do močové trubice. Poté pomocí sterilního nástroje zavede cévku do močového měchýře. Aby pak cévka z močového měchýře nevyklouzla, zajistí ji nafouknutím zajišťovacího balónku v močovém měchýři, který je umístěn na konci cévky.
Pak už jenom konec cévky napojí na sběrný sáček nebo konec cévky po vypuštění moče zajistí závěrem. Při cévkování se uvolněte, zhluboka dýchejte a zůstaňte klidní.