Proč byl právě 11. listopad přisouzen hodům s husou, vínem a svatomartinským pečivem? „Jak k husám svatý Martin přišel,“ to je předmětem několika legend. V českých zemích však v tuto dobu končila děvečkám a čeledínům služba a dostávali svoji mzdu. Po žních a všech letních a podzimních pracích na statku tak mohli všichni konečně odpočívat a užít si svoji odměnu i v podobě hodování.
Jenže my už tolik fyzicky nepracujeme a už dávno jsme ztratili přirozený rytmus roku, kdy se přes zimu jedla tučnější jídla, chodilo se brzy spát a nabírala se energie do dalších měsíců. Proto mám pro vás tipy, jak si užít svatomartinské hody zdravěji nebo jak si je alespoň osvěžit zajímavými potravinami, z nichž některé by se mohly honosit přezdívkou „superpotravina“.
Požitek z dlouho pečené husy asi jen tak nenahradíte, a pokud je jednou za rok, je možné tento výživový „hříšek“ odpustit. Můžete však vyzkoušet zajímavou obměnu husích hodů s pokrmem se zajímavým názvem bejlík.
Což takhle dát si bejlík…
Bejlík je původně prvorepublikovou záležitostí středních Čech a znamená dušená husí nebo kachní prsa, která jsou ponechána v páru včetně spojující hrudní kosti a kůže. Podává se se šťouchanými brambory a červeným zelím.
Co potřebujete (pro 2 osoby):
- husí (případně kachní) prsa
- 1 velkou cibuli
- 3 stroužky česneku
- zázvor (1/2 lžičky mletého zázvoru nebo cca 2 cm dlouhý čerstvý zázvor)
- 1/2 lžičky soli
- vývar (ideálně husí nebo drůbeží)
Z husích prsou stáhněte kůži, kterou orestujte spolu s nadrobno nasekanou cibulí a jedním stroužkem česneku. Směs restujte na středním ohni cca 5 minut, dokud kůže nepustí tuk. Poté ještě přidejte půlku připraveného zázvoru a restujte dalších přibližně 5 minut. Kůži pak vyhoďte.
Zbývající dva stroužky česneku rozlisujte spolu se zbytkem zázvoru a soli a směsí potřete prsa. Přidejte je k orestované cibuli a zprudka opečte ze všech stran. Poté celou směs zalijte vývarem zhruba do poloviny výšky prsou a dejte do trouby předehřáté na 200 °C. Po deseti minutách snižte teplotu na 180 °C a nechte husí prsa prohřívat dalších přibližně 40–50 minut. Pokud chcete získat vzhled „do zlatova“, odkryjte po hodině poklici a ještě ponechte 10 minut péct.
Chutná obměna červeného zelí
Pokud chcete zůstat u klasiky, vyzkoušejte k masu, ať už k pečené huse, nebo dušenému bejlíku, červenou řepu. Kromě toho, že je zdravá, dokáže krásně doplnit chuť a obarvit klasické kysané zelí. Vaši spolustolovníci ani nepoznají, že servírované červené zelí v sobě skrývá pro někoho stále neznámou potravinu, jakou je právě červená řepa.
Stačí použít cibulku, nahrubo nastrouhanou syrovou řepu, trošku kmínu a soli. Tuhle směs podusíte do změknutí řepné dužniny a přidáte v poměru 1 : 1 kysané zelí. To už nevařte, jen ho chvíli prohřejte, ať v něm zachováte obsažené vitamíny a další prospěšné látky. Takové červené řepové zelí krásně vyváží i vyšší množství tuku, které se spolu s křehounkou husou dostane na váš talíř.
A pokud vaříte bez lepku, namísto klasických knedlíků si dejte chlupaté z brambor. Připravují se ze syrových a vařených brambor v poměru jedna ku jedné.
Je vám po husích hodech těžko? Pálí vás žáha?
Vypijte si sklenku vlažné vody ochucené kapkou citronu. Pokud vás žáha nepřestává pálit, napijte se trochy kefíru nebo důkladně rozkousejte a snězte neloupané (hnědé) mandle. Na celkově těžké zažívání pak pomůže rozvařená rýže.
Dobrou chuť a zdravé svatomartinské hodování!
Autorka je výživová poradkyně,
terapeutka celostního poradenství pro zdravotní prevenci a výživu.
http://veronikahanzlikova.cz/