Sváteční dny naplňte úsměvem – i kvůli svému srdci!
Vánoce jsou pro většinu lidí obdobím zábavy a setkávání se s přáteli a rodinou. Pro jiné je to ale čas naplněný smutkem, osamělostí a úzkostí. Nadměrný stres může u predisponovaných osob dokonce vyvolat srdeční problémy. Poradíme, jak navodit klid a pohodu.
Počátek trápení
Smutek je opravdu osobitý pocit. Co rozesmutní jednoho, nemusí mít stejný účinek na jiného. Obvykle za neklidem o Vánocích stojí:
- přepracování,
- únava,
- nerealistická očekávání,
- přehnané nakupování,
- finanční výdaje,
- neschopnost být se svou rodinou či přáteli,
- vzpomínky na ztráty a úmrtí.
Strádá tělo i duše
Nadměrné požadavky na sebe sama i ty pramenící z okolí či rodinné povinnosti mohou přispět k pocitům přetížení a zvýšeného napětí. To vše se může projevit:
- bolestí hlavy,
- velkou konzumací alkoholu,
- přejídáním,
- nespavostí.
Zvláště na pozoru by se měli mít jedinci, kteří trpí onemocněním srdce. Je dokázáno, že tělo může reagovat na stres vyvoláním infarktu. Riziko se navíc zvyšuje s kouřením, pojídáním tučných jídel a s nedostatkem pohybu.
Tak trochu nad věcí
Jak tedy snížit nebezpečí srdečních komplikací?
1. Buďte skromnější. Nezabývejte se tím, jaké by vánoční svátky měly být a jak byste se měli cítit. Budete-li srovnávat své pocity s nějakou představou ideálu, nebudete nikdy spokojení. Netrapte se a berte vše tak, jak to přijde.
2. Zapomeňte na maličkosti. Nepracujte do roztrhání těla jen kvůli dodržení vánočních tradic. Dejte si pauzu. Starosti o triviální věci, jako nalezení speciální sady nádobí nebo vyzdobení každého koutku domu, vám berou čas, který byste jinak mohli strávit radostněji.
3. Nepředpokládejte to nejhorší. Nezačínejte Vánoce předvídáním katastrofy. Nechte věcem volný průběh a omezte svá očekávání. Uvidíte, že si pak svátky užijete mnohem více.
4. Vyhněte se problémům. Zamyslete se nad tím, co stojí za vaším stresem, a zkuste se takových situací vyvarovat. Velké napětí srdci neprospívá a může vést i k poruchám jeho rytmu. Je pravidlem, že se váš otec pohádá o Vánocích se strýcem? Jistě vás to štve, nedělejte si však starosti s věcmi mimo vaši kontrolu. Snažte se ovládnout vlastní reakci na situaci.
5. Buďte v kontaktu s rodinou. Jste-li v depresi, obraťte se na blízké přátele a členy rodiny. O svátcích se snažte být s nimi co nejvíce. Není-li to možné, povídejte si alespoň po telefonu. Můžete jim zkusit navrhnout, zda by vám nepomohli s přípravou štědrovečerní večeře nebo jinou aktivitu. Uvidíte, že budou ochotnější, než jste očekávali.
6. Najděte způsob, jak pamatovat na milované. Vánoce mohou připomenout osoby, které už bohužel nejsou na tomto světě. Místo toho, abyste se cítili mrzutě, udělejte něco na jejich památku. Například zajděte se sourozenci do oblíbené restaurace svých rodičů.
7. Cvičte. Pohyb je o svátcích důležitý. Je dokázáno, že cvičení dokáže odbourat starosti, což se přívětivě projeví též na vašem zdraví. I obyčejná procházka je vhodná.
8. Jezte rozumně. Máte před sebou tucet oslav a večírků? Ačkoli je těžké zůstat oddaný rozumné stravě, pokuste se o to. Budete se cítit lépe jak fyzicky, tak psychicky.
Vánoce jsou výjimečné svátky, proto se snažte je prožít v klidu a pohodě. Věnujte se činnostem, které vás osobně nezatíží, a lidem, kteří vás povzbudí. To, jak se cítíte vy sami, se odrazí i na společnosti, kterou jste obklopeni.
(ave)
Zdroj: http://www.webmd.boots.com/depression/guide/christmas-depression-stress