Rozptýlené světlo pomůže odhalit osteoporózu
Hustota kostí se v současné době nejčastěji zjišťuje pomocí tzv. denzitometrie, tedy metody využívající rentgenové záření. V budoucnu by hustotu kostí mohlo monitorovat i infračervené světlo.
#IMG#
Steroidy kostem nedělají dobře
Často předepisované léky na léčbu revmatoidního zánětu kloubů jsou steroidy. Snižují bolest a zánětlivé změny. Stejně jako jiné léky mají přitom i tyto vedlejší účinky. Bylo prokázáno, že zvyšují risk vzniku osteoporózy. Mnoho pacientů se však bez nich neobejde. Risk vzniku řídnutí kostí je ale efektem, jehož odstranění by zabránilo mnoha zlomeninám a trvalým následkům.
Jak zhodnotit, zda jsou kosti zdravé
Jeden ze způsobů, jak sledovat účinky steroidů a následně vzniklou osteoporózu, představují testy na laboratorních zvířatech. Steroidy jsou spolu s látkami, které snižují jejich nežádoucí efekt, podávány myším. Klíčovou otázkou je, jakým způsobem poté zhodnotit hustotu jejich kostí, aniž by myši musely být usmrceny. Jednou z metod je klasický rentgen, který ale neříká nic o tom, jaké bude riziko vzniku zlomeniny. Lékaři z americké univerzity v Rochesteru proto vyvíjejí nový způsob monitorování hustoty kostí: za použití infračerveného světla.
Světlo v roli detektiva
Nová technika se jmenuje Ramanova spektroskopie. Je založena na měření, kolik světla se rozptýlí ve vnitřním materiálu kosti. Tato metoda dokáže také kalkulovat relativní množství minerálů a proteinové hmoty v kostech. A to neinvazivní cestou, což znamená, že kosti laboratorních zvířat mohou zůstat nedotčeny. "Doufáme, že se nám podaří vyvinout kvalitní a účinnou techniku zjišťování hustoty kostí a určování rizika vzniku zlomeniny," říká k výzkumu jeden z jeho vedoucích lékařů Andrew Berger.
(skl)
Zdroj: www.sciencedaily.com