Účelem zřízení odběrových sanitek je vyšetřování pacientů podezřelých z nákazy virem SARS-CoV-2 v domácím prostředí a zabránění pohybu těchto osob mimo oblast jejich bydliště. „Itinerář pro jednotlivé odběrové týmy sleduje online zdravotní operační středisko příslušného kraje a dle přijímaných požadavků z call centra je postupně úkoluje. To znamená, že týmy nemají přesně ohraničenou geografickou působnost,“ vysvětlil MUDr. Igor Paar, ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje (ZZS PaK).
V regionu se začalo s jedním týmem, dnes do terénu vyráží hned tři
V Pardubickém kraji byl provoz odběrových skupin zahájen 6. března a zpočátku vyjížděla pouze jedna posádka přímo z Pardubic. „Při vzestupu počtu odběrů zahájily postupně provoz další dva odběrové týmy,“ řekl MUDr. Paar. Nyní na území Pardubického kraje denně vyjíždí k domácím odběrům tři týmy. Odběrový tým přitom sestává z jednoho řidiče-záchranáře a dvou odběrových sester, které jinak běžně pracují na různých nemocničních odděleních, ne pouze nutně na infekčním. Nutno podotknout, že všichni členové odběrových týmů se k této praxi hlásí dobrovolně nad rámec svých obvyklých pracovních povinností.
Řidič-záchranář odpovídá za čistotu vozidla, odběr provádí sestra
Pro zachování bezpečí a bezinfekčnosti musí posádka dodržovat jasně daná pravidla. Řidič-záchranář je zodpovědný za řízení vozidla, asistuje při komunikaci se zdravotnickým operačním střediskem a na konci směny provádí důkladnou dezinfekci celého vozu. Je chráněn rouškou nebo respirátorem, ochranným oděvem a rukavicemi. „Na odběru biologického materiálu a následné manipulaci s ním se ale nepodílí, ten provádí odběrové sestry,“ doplnil MUDr. Paar. Kromě toho si odběrové sestry navzájem asistují při oblékání a svlékání ochranného oděvu vyšší třídy, administrují žádanku na vyšetření materiálu a na konci směny předávají odebrané vzorky a použité ochranné pomůcky v nemocnici.
Do objektu vchází pouze sestra, řidič zůstává ve voze
A jak probíhá vlastní odběr? „Jedná se o stěr ze sliznice nosohltanu, který probíhá v domácím prostředí pacienta,“ odpovídá ředitel ZZS PaK. Do objektu přitom vchází pouze odběrová sestra, která po provedení odběru přináší materiál chráněný ve speciálním obale. Ten je následně za asistence druhé sestry vkládán do přepravního boxu. Svlékání ochranného oděvu probíhá mimo sanitní vůz, použitý materiál je vkládán do speciálních nádob na infekční odpad. Důležité je, aby byly nádoby po jeho vložení důsledně uzavřeny, aby nedošlo k jejich odvzdušnění, a tím pádem proniknutí potenciálně infekčního vzduchu do prostoru sanitky.
Riziko nákazy při odběru je minimální
Ačkoliv se popisovaná praxe může ve světle aktuální situace jevit jako vysoce riziková, přílišné obavy jsou podle MUDr. Paara víceméně zbytečné. „Řidič-záchranář se v odběrové sanitě, na rozdíl od běžné praxe, s pacientem vůbec nesetká a riziko nákazy koronavirem je tak pro něj prakticky nulové,“ prohlásil. Odběrová sestra je podle něho při dodržení všech doporučených postupů a správném užití pomůcek před nákazou rovněž velmi dobře chráněna.
(kahá)
Zdroj:
Rozhovory s MUDr. Igorem Paarem, ředitelem Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, a Bc. Alešem Malým, DiS., jejím tiskovým mluvčím