Rentgenové vyšetření
Rentgenové zobrazení nebo také rentgen, RTG, skiagrafie či prostě „snímek“ je nejstarší zobrazovací metoda. A i přes řadu novějších a modernějších možností zobrazení těla patří ve zdravotnictví suverénně mezi nejhojněji využívané.
Vyšetření pracuje s rentgenovým zářením, které roku 1895 objevil německý vědec Wilhelm Conrad Röntgen. Vzhledem k jeho schopnosti pronikat skrze hmotu se v následujících letech RTG záření začalo postupně využívat v medicíně k získání obrazu kostí a orgánů.
Co nám řekne…
RTG je nenahraditelný pro získání obrazu kostí, tedy při podezření na zlomeniny či na jiná postižení kostí a kloubů. Ukazuje také uspokojivě některé tělesné orgány a struktury (hrudník – zejména plíce a srdeční stín, vedlejší dutiny nosní, zuby).
Jak to funguje…
Využívá elektromagnetické ionizující záření, které je vytvářeno ve speciální lampě zvané rentgenka. RTG záření pak prochází skrze tkáně těla, kterými je v různé míře pohlcováno. Zbývající záření je poté, co projde tělem, zachyceno na speciální RTG film či jiný snímač. Obraz je pak získán vyvoláním filmu nebo v dnešní době již čím dál častěji převedením impulzů ze snímače do digitální podoby. Duté prostory či prostory vyplněné vzduchem jsou na obrazu tmavé (prochází jimi velké množství záření, které není blokováno a dopadá na snímač), naopak hutnější tkáně, které pohlcují více záření (např. kosti) jsou na obraze světlé.
Skiagrafie je tedy fotografické zobrazení, skiaskopie využívá rentgenové záření k pozorování orgánu bez zachycení na film. Rentgenové vyšetření může být provedeno klasicky jako prosté sumační (snímek zachytí v jedné rovině všechny struktury těla, kterými paprsek před dopadem na film prošel) nebo s cílem zdůraznit určitý orgán po podání speciální kontrastní látky (v závislosti na zvoleném vyšetření je tato látka podána do žíly, vypije se nebo je pomocí speciálních pomůcek podaná k určitému orgánu nebo do něj).
Kdo vyšetření vyžaduje…
Nejčastěji praktický lékař, internista, neurolog, ortoped, chirurg či zubař. Tento lékař vám vysvětlí důvod, pro který vyšetření chce provést, a dá vám žádanku.
Objednání…
Většinou stačí telefonicky. Na daný termín pak přicházíte s žádankou na dané vyšetření.
Příprava…
Obyčejné RTG vyšetření je rychlé a jednoduché. Nevyžaduje žádnou speciální přípravu. V případě, že jde o vyšetření s kontrastní látkou, může být určitá příprava vyžadována (například lačnění) a informace byste měli získat již při objednání na dané RTG pracoviště či od lékaře, který vám toto vyšetření předepsal. Současně je před vyšetřením s použitím kontrastní látky nezbytné informovat ošetřující personál o všech alergiích.
Jak vyšetření probíhá…
Při vyšetření je důležité získat co nejostřejší obraz. Budete proto vyzváni k tomu, abyste se po určitou dobu v požadované poloze nehýbali. V závislosti na typu vyšetření bude proveden jeden či více snímků. Můžete být také vyzváni k odložení oděvu, který by v dané oblasti mohl překážet. Vše vám vysvětlí laborant, který snímkování provede. Klasické RTG vyšetření je nebolestivé.
Co se děje po vyšetření…
Většinou můžete ihned odejít a nenásledují žádná omezení.
Výsledek…
Snímek vyhodnocuje lékař-rentgenolog. Posoudí, zda jsou dané struktury normální, anebo popíše určité změny a stanoví pravděpodobnou diagnózu, eventuálně doporučí další vyšetření, která možnou diagnózu přiblíží. Výstupem vyšetření je tak popis specialisty či snímek s doprovodným popisem. Popis vám může být dán přímo do ruky nebo je zaslán indikujícímu lékaři.
Možná rizika…
RTG záření je ve větším množství škodlivé. Nicméně dávky záření, kterým je pacient při běžném snímkování vystaven, jsou velmi malé až zanedbatelné. Roční dávka záření z tzv. radiačního pozadí, které je všude kolem nás v běžném životě, odpovídá zhruba sedmi snímkům hrudníku.
Kdy nelze vyšetření provést…
Jedinou kontraindikací (tedy situací, kdy pacient nemůže vyšetření podstoupit) je těhotenství. RTG záření má větší nežádoucí účinky na vyvíjející se tkáň zárodku a může jej poškodit. Žena, která je těhotná nebo by těhotná být mohla, o tom musí vždy informovat lékaře, který toto vyšetření objednává či přímo radiologické oddělení, kde již bylo vyšetření objednáno.