Rektoskopie - některé problémy odhalí lépe než kolonoskopie
Rektoskopie je endoskopická metoda k vyšetření konečníku (rekta). Vyšetření je jednodušší než úplné vyšetření tlustého střeva. Některé nemoci postihují pouze jeho koncovou část. V takových případech stačí k přehlednému zobrazení sliznice a odhalení chorobných změn jen rektoskopie.
Rektoskopie je endoskopická metoda k vyšetření konečníku (rekta). Vyšetření konečníku patří k nejstarším lékařským vyšetřením. Prováděla se již ve starověkém Egyptě. V Řecku a Římě se k tomu účelu používala speciální kovová zrcadla. Vyšetřovací nástroje pro vyšetření konečníku se postupně zdokonalovaly. V roce 1799 použil frankfurtský lékař Philip Bozzini přístroj osvětlený svíčkou v optické soustavě. Hlavní rozvoj vyšetření nastal v polední čtvrtině 19. století. Svůj význam si i přes rozvoj ostatních endoskopických metod uchovala rektoskopie dodnes.
Kdy se vyšetření používá
Rektoskopie slouží k přehlednému zobrazení konečné části Vaší trávicí trubice, rekta. Lékař ji indikuje v případě, že má podezření na izolované postižení konečníku. Tuto část totiž zobrazí lépe než úplná koloskopie. Typicky jde o případy zánětů rekta (proktokolitidy), píštěle, hemoroidy nebo nádory. Vyšetření obvykle navrhuje a provádí chirurg proktolog nebo internista gastroenterolog.
K čemu vyšetření slouží
Vyšetření je jednodušší než úplné vyšetření tlustého střeva. Některé nemoci postihují pouze jeho koncovou část. V takových případech stačí k přehlednému zobrazení sliznice a odhalení chorobných změn jen rektoskopie. V případě potřeby je možné koloskopii kdykoliv doplnit. Konstrukce rektoskopu umožňuje kromě diagnostiky provést i drobné zákroky v oblasti konečníku.
Co je k tomu potřeba
Rektoskopie se provádí pomocí tzv. rigidního rektoskopu. Ten na rozdíl od jiných endoskopů není ohebný. Tvoří jej asi 30 cm dlouhá dutá kovová trubice s optickým systémem a zdrojem světla. K rektoskopu je možné použít přídavná zařízení k otření zbytků stolice, odběru vzorků (bioptické kleště), nafukování vzduchu, odsávání tekutého obsahu a odstranění drobných nádorků (polypů).
Jaký je princip
Po zavedení dutého rektoskopu a nasazení optiky může lékař svým zrakem přímo sledovat vnitřek konečníku. Prostor osvětluje světlo z optických vláken na obvodu trubice.
Jak se na to připravit
Rektoskopii je možné v případě potřeby provést i bez předchozí přípravy. Váš konečník je totiž za běžných podmínek prázdný. Při jeho naplnění stolicí pocítíte nutkání k vyprázdnění. Při plánovaném vyšetření Vám může lékař doporučit přípravu podle zvyklostí pracoviště. Obvykle stačí den před vyšetřením nevečeřet a ráno nesnídat. Koncové úseky střeva lze očistit i pomocí výplachu (klysmatu), který Vám provede sestra roztokem zavedeným hadičkou do konečníku.
Jak vyšetření probíhá
Před vyšetřením si odložíte v kabince. V některých zařízeních jsou k dispozici upravené kalhoty s otvorem pro konečník. Jejich oblečení Vám může potlačit stud. Rektoskopie se obvykle provádí v poloze „na všech čtyřech“ při pokrčených loktech i kolenech. Poloha může být nepříjemná. Samotné vyšetření je však bezbolestné a nemusíte se jej nijak obávat. Před zavedením rektoskopu vyšetří lékař konečník pohledem a pomocí prstu v rukavici. Poté nanese na konec rektoskopu znecitlivující mast (mesocain) a zvolna jej zavede do konečníku. Za zrakové kontroly postupuje do požadované hloubky a kontroluje sliznici Vašeho střeva. Díky mesocainu bude pro Vás potencionálně nepříjemná část zavádění rektoskopu lépe snesitelná. Při vyšetření klidně dýchejte a neměňte polohu. V případě potřeby může lékař provést odběr vzorků. Tento úkon ani neucítíte. Celé vyšetření trvá přibližně 5 až 10 minut.
Kdy bude výsledek
Výsledek vyšetření Vám sdělí lékař okamžitě po výkonu. V případě, že provedl odběry vzorků tkáně, trvá jejich vyhodnocení asi 1týden.
Co vyšetření ukáže
Přehledné zobrazení sliznice Vašeho konečníku odhalí odchylky od normálu. Normální sliznice má obvykle růžovou barvu. Zarudlá místa s poškozenou sliznicí mohou znamenat zánět. Lékař posuzuje rozšíření cév ve stěně konečníku, které mohou být odpovědné za nepohodlí a krvácení (hemorroidy). Všímá si stop krve, hlenu nebo hnisu v okolí. Nepřiměřené zúžení průsvitu konečníku budí podezření na nádor. Z vybraných míst odebírá lékař vzorky, které podezření vyvrátí nebo potvrdí.
Kam povedou další kroky
Rektoskopie je jednoduchý výkon a po provedení Vás nijak neomezuje. Bezprostředně po něm můžete odejít, jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti. Místa po odběru vzorků mohou drobně krvácet. V takovém případě je vhodné zůstat zhruba hodinu pod dohledem.
Dostupnost
Rektoskopii je možné provádět i v ambulanci.
___
Využijte diabetologickou poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Hany Jandíkové:
- Jaká jsou rizika diabetu?
- Když je v rodině cukrovka, budu jí mít také?
- Zjistili mi diabetes, co bude následovat?
- Jaké jsou příznaky diabetu?
- Léčím se správně?
- Stravuji se dobře?
___