Přisáté klíště může být pracovním úrazem
Po dlouhých osmi letech soudů a odvolávání konečně dostala učitelka z německého městečka Soltau u Hamburku za pravdu. Klíště přisáté v průběhu pracovní doby může být považováno za pracovní úraz.
Úraz na výletě
V roce 2002 se na učitelku, které v té době bylo 57 let, během třídního výletu přisálo klíště. Nákaza lymeskou borreliózou, kterou na ni klíště přeneslo, znamenala pro starší ženu desetiměsíční pracovní neschopnost.
Soudce spolkového správního soudu dal až nyní učitelce, odhodlané hájit svá práva, za pravdu: dohled nad žáky v průběhu třídního výletu je výkonem jejího zaměstnání a z toho důvodu je možné také klíště přisáté v průběhu tohoto výletu chápat jako pracovní úraz. Spolu s tímto rozsudkem obdržela učitelka právo na poúrazovou péči pro státní zaměstnance. Nutnou podmínkou pro vynesení příznivého rozsudku však byla skutečnost, že si žena dobře vzpomínala na přesné datum, kdy se jí nepříjemný "pracovní úraz" přihodil.
Na odškodnění máte právo
Popisovaný případ nemusí být jen německou specialitou, také v České republice už máme s podobnými „pracovními úrazy“ zkušenosti a poškození mají vesměs právo na příslušné odškodnění. Ilustrativní je soudní případ z roku 2005, kdy byly přiznány finanční náhrady ženě pracující v úpravně vody. Ta se v průběhu směny musela pohybovat v travnatém terénu, kde se na ni také přisálo infikované klíště.
Lymeská borrelióza, kterou se žena nakazila, měla velmi vážný průběh a nakonec byl ženě přiznán i částečný invalidní důchod. Zaměstnavatel musel na základě rozhodnutí soudu vyplatit bolestné a náhrady za ztížení společenského uplatnění a ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti i po jejím skončení. Také v tomto případě bylo důležité svědectví manžela, který ženě klíště odstraňoval, a mohl tak potvrdit, že k přisátí klíštěte došlo v průběhu pracovní směny.
(vek)