Celosvětovým rysem současnosti je stárnutí naší populace. S tím úzce souvisí i problematika odchodu do důchodu. Ukončení profesního života a ztráta zaměstnání souvisí s celou řadou problémů, které mohou mít později závažný dopad na život jednotlivce i celé společnosti.
Co nám dává práce
Zaměstnání má pro každého z nás několik zásadních významů:
- práce nám pomáhá vytvářet jasný časový rozvrh našeho fungování – někdy i na několik let dopředu,
- zaměstnání nám poskytuje nové sociální kontakty i mimo rodinu,
- pracovní vytížení nám přináší možnost získat větší spektrum informací přesahujících jednotlivce,
- povolání vymezuje osobní status a identitu jedince,
- práce nás dokáže přimět dělat aktivity, které sice nemáme příliš v oblibě, ale přesto jsou důležité pro náš další rozvoj.
Ztráta výše zmíněných výhod, které nám naše práce obvykle přináší, může mít u novopečeného důchodce dopad jak na jeho psychiku, tak na zdravotní stav i na společenské sebevědomí.
Špatný úhel pohledu
Z hlediska sociální roviny přináší odchod do důchodu mnohdy významné zhoršení společenského postavení jedince. To může být způsobeno jednak snížením finančních příjmů, ale také jeho vyřazením z oblastí řídících chod společnosti. Dalším důvodem může být samotný fakt, že na důchodce bývá ostatními často nahlíženo jako na člověka určitým způsobem nemohoucího. Tím pádem ho jeho nejbližší okolí – rodina, děti, ale i úřady – berou jako nesamostatného jedince, závislého na jejich rozhodování. U člověka v důchodu se může mimo jiné změnit vnímání vlastního zdravotního stavu, protože důchod a stáří se často spojují s nemohoucností a chorobami. Třetím negativním vlivem působícím na důchodce může být i fakt, že na důchodce, ačkoliv je odchod do důchodu obecně vnímán jako zasloužený odpočinek pro léta pracující občany, se nezřídka hledí podobně jako na nezaměstnaného.
Bez iluzí
V době odchodu do důchodu se k této životní změně mohou přidat i další stresory, jako je omezení fyzické výkonnosti, finanční potíže, nutnost péče o děti či partnera nebo úmrtí druhého z páru. To vše, a navíc potřeba hledání nové životní role a cílů může mít výrazné dopady na psychiku jedince. Potíže se pak mohou objevit v podobě:
- snížení sebevědomí a sebehodnocení,
- pocitů podřadnosti a nedostatečnosti,
- poklesu sebeúcty,
- úzkostlivosti,
- obav z budoucnosti,
- ztráty dlouhodobých cílů,
- všeobecné nespokojenosti.
Trpí tělo i duše
Špatné psychické naladění čerstvého důchodce může vést k psychosomatickým potížím s rozvojem depresí a poruch spánku nebo ke konkrétním somatickým onemocněním. Objevit se může také problematické chování – například alkoholismus, kouření, násilí či uvažování o sebevraždě. To vše ve svém důsledku vede k vyššímu výskytu kardiovaskulárních chorob, diabetu, obezity, vyššího krevního tlaku, bolestí zad i nádorových onemocnění.
Pro lepší život
Jak se tedy srovnat s novou životní rolí a situací? Je potřeba zaměřit se na tyto důležité body:
- Udržovat pozitivní vztahy v rodině a s přáteli.
- Mít vstřícný postoj k životu.
- Pěstovat kladný náhled a vztah k sobě.
- Určit si životní cíl.
- Posilovat sociální vazby a aktivity.
- Cenit si vlastních silných stránek a svého přínosu pro společnost.
- Zdravě se stravovat.
- Provádět dechová a přiměřená tělesná cvičení.
Podpora od homeopatik
Existují hlavní homeopatické léky na situace a psychické stavy, které se u osob v důchodovém věku mohou objevit. Někdy je však potřeba hledat přípravek, který je vhodný i pro pacienty s pocity smutku, zklamání, ztráty či hněvu. S ohledem na věk a situaci je vhodné lék nejvíce vhodný na zmírnění potíží daného člověka začít užívat v následujícím ředění: 9 C 1–2 denně v dávce 5 granulí. Po zlepšení stavu lze postupně přejít na ředění 15 C, které se podává v týdenních intervalech. Pokud ovšem zvolené preparáty nepomáhají, je nutné buď zvolit jiný lék, nebo vyhledat lékaře homeopata.
Arsenicum album je přípravek vhodný pro lidi úzkostné, nejisté a také pro perfekcionalisty. Tito lidé většinou mají vysoké standardy a jsou depresivní, pokud ostatní jejich požadavky nenaplňují. Odchod do důchodu pro ně představuje především ztrátu materiálního zabezpečení, proto se obávají o zajištění vlastní existence. K tomuto strachu se mohou přidat též obavy o vlastní zdraví. Pokud nejbližší okolí takového člověka vnímá i malé zdravotní problémy jako velmi zásadní, pouze podporuje úzkostnost dotyčného. Ten pak vyžaduje neustálou podporu a péči okolí.
Aurum metallicum se hodí nejvíce pro ten typ lidí, pro které odchod do důchodu představuje ztrátu sociálního postavení. Pomáhá především osobám pracujícím na vedoucích pozicích, které jsou velmi zaujaty svým pracovním výkonem. Když se odchodem do penze jejich kariérní svět doslova zhroutí, často pozbývají životního smyslu. To mnohdy vede k chronickým depresím spojeným se sebeobviňováním, sebekritikou a k pocitům nicotnosti a prázdnoty. Život takovým lidem najednou připadá jako plný překážek.
Baryta carbonica je přípravek určený velmi slabým a unaveným jedincům. Odchod do důchodu u těchto jedinců vede ke zmatení myšlenek. Obávají se nových věcí a nových lidí a ztráta pravidelného řádu u nich způsobuje myšlenkový chaos. Tento stav může postupovat až k projevům demence. Ve všech případech se stále více v chování slabých a unavených lidí projevují dětinské rysy. Kromě toho mohou slabší jedinci často trpět nachlazením. Trápit je mohou i revmatické potíže či úporné zácpy. Jejich stav se obvykle ještě zhoršuje chladem a vlhkem.
Calcarea carbonica napomáhá pečlivým a pracovitým osobám, které na sebe v práci berou příliš mnoho úkolů a následkem toho bývají takové osoby unavené a zmatené. Přehnaně pečliví lidé potřebují v životě jistotu, kterou jim dává zaměstnání. Ztráta pracovního zázemí je něco, čeho se velmi obávají, a proto se u nich projevují snahy tuto zásadní změnu odkládat, co nejdéle je to možné.
Ignatia amara se hodí pro jedince, kteří hluboce prožívají jakoukoliv ztrátu, a to i ztrátu zaměstnání. Nástup do penze u nich vede k hlubokému smutku, který ale nechtějí dávat najevo. Spíše mají tendence k osamělému vzdychání. Často u těchto citlivých jedinců dochází k výkyvům nálady zdánlivě bez příčiny. Typickým projevem potíží bývá pocit knedlíku v krku či tlaku na hrudi a nespavost.
Kalium phosphoricum napomáhá čerstvým důchodcům s pocity vyčerpání a depresemi po odchodu z náročného zaměstnání. Tato životní situace pro ně může být spojena s velkým emočním vypětím. Bývají unavení a podráždění. Sebemenší problém u takových lidí vyvolá bolest hlavy či záchvat vzteku. Často nejsou schopni se soustředit, především na čtení.
Natrum muriaticum je určeno pro lidi, kteří odchod do důchodu prožívají jako smutek. Na druhou stranu se jim ale vrací myšlenky na všechny nepříjemnosti a problémy, které v práci zažili. Jsou to lidé uzavření, kteří o své minulosti a současných problémech většinou hovoří jen neradi.
Nux vomica zabírá na osoby ambiciózní, kterým nástup do penze narušuje jejich cíle s touhou vyniknout. Tito jedinci se stávají podrážděnými, dominantními a snadno se vytočí i kvůli maličkostem. Mohou mít sklony hledat uklidnění v alkoholu.
Pulsatilla přísluší lidem, kteří mají i v dospělém věku dětskou jemnost a citlivost. Odchod do důchodu proto prožívají jako velmi smutnou událost a lítost dávají najevo pláčem. Od svých blízkých potřebují sympatie a útěchu, které je vždy potěší. Stejně dobře jejich stav zlepší i procházky na čerstvém vzduchu či nepříliš náročné cvičení.
Staphisagria může být dobrou volbou pro jedince, kteří nástup na penzi prožívají jako ponižující událost a poranění vlastní cti. To se může stávat u vynucených odchodů, stejně tak u osob, které výše jejich příjmů v důchodu po celoživotní práci nepříjemně překvapí. Penzi vnímají s rozhořčením, někteří se dokonce musejí vyrovnat s hrubým a neuctivým jednáním svého bývalého zaměstnavatele. Vztek a pocit nespravedlnosti v sobě takoví jedinci obvykle dusí, což vede k celé škále tělesných potíží.