Nebezpečné létání
Cestování se v posledních letech stalo velice oblíbenou činností mnohých z nás. Navíc existuje opravdu mnoho způsobů, jak se po světě pohybovat. Nejrychlejší a nejbezpečnější doprava je ale stále ta letecká. I zde se však může skrývat řada nebezpečí. A nemyslíme tím zrovna pád letadla. Kromě technických nebo organizačních potíží se mohou vyskytnout také ty zdravotní.
Skrytá hrozba
Letecká doprava skýtá i řadu problémů. Kromě technických nebo organizačních potíží se mohou vyskytnout také ty zdravotní. Mnozí lidé třeba netuší, že při cestě letadlem mohou být ohroženi rizikem vzniku krevní sraženiny – trombu. Srážení krve je v organismu přirozený proces, který zabraňuje vykrvácení a vzniku infekce v místě poranění. V určitých situacích se ale tato krevní sraženina může uvolnit do krve a tím dojít k tzv. embolii. Ta může v krajních případech způsobit i smrt.
Syndrom turistické třídy
V posledních letech bylo zaznamenáno několik případů náhlého úmrtí lidí po výstupu z letadla. Příčinou jejich smrti bylo právě ucpání životně důležité cévy krevním trombem.
Jde o tzv. Syndrom turistické třídy vznikající dlouhým sezením na těsných sedadlech. Krev takového člověka nemůže dobře proudit a může dojít k tvorbě trombů. Riziko vzniku sraženiny se při cestování letadlem zvyšuje s délkou letu.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé absolvující cesty trvající kolem dvaceti hodin. Riziko je vysoké u jedinců s hlubokou žilní trombózou a také u lidí, u kterých nebylo onemocnění doposud odhaleno.
Chraňte své nohy
Lidé trávící dlouhý čas v letadle by proto měli v rámci péče o své zdraví dodržovat určitá opatření:
- Hýbat s končetinami – pravidelně je procvičovat, např. střídavě se stavět na paty a na špičky
- Nekřížit nohy
- Během letu se v letadle procházet
- Dodržovat dostatečný pitný režim
- Před cestou je dobré užít aspirin nebo jiný lék na ředění krve – o tomto kroku se ale před cestou poraďte se svým lékařem
- Pomocnou metodou může být volba první třídy, kde je více prostoru
Na vině je homocystein?
Někteří vědci tvrdí, že Syndrom turistické třídy vzniká kvůli špatnému metabolismu homocysteinu v našem těle. Homocystein je aminokyselina, součást bílkovin. Porucha jeho metabolismu vzniká především nevhodnou skladbou potravy. Jeho hladiny v krvi si může každý jedinec zjistit a ubránit se tak podle některých lékařů vzniku trombóz.
(ena)
Zdroje: www.vascular.co.nz; 21. století, 5/2004