Nádory trávicího traktu
Nejzávažnějším onemocněním jícnu je karcinom. Nejčastěji jim bývají postiženi muži vyššího věku. Až nápadně častý je jeho výsky u kuřáků, osob žvýkajících tabák a alkoholiků. Přestože nádor žaludku patří k nejčastějším maligním nádorům na celém světě, zdá se, že v České republice těchto nádorů spíše ubývá. Naopak kolorektální karcinom je v naší populaci druhým nejčastějším zhoubným nádorem.
Jak se karcinom jícnu projevuje?
Vedoucím příznakem karcinomu jícnu je obtížné polykání trvající několik týdnů. Je-li polykání již i bolestivé nebo dochází-li ke zvracení, jedná se obvykle o dost pokročilé stádium nemoci. Dalším projevem je ztráta tělesné hmotnosti.
Jak se určí diagnóza?
Vedoucí metodou k určení diagnózy je endoskopické vyšetření . Jak je nádor rozsáhlý, nám nejlépe zobrazí endoskopické vyšetření ultrazvukem. Důležitou roli v diagnostice má CT.
Jaká je léčba?
Operovat bývá možné pouze 25 - 35% nemocných v dobrém celkovém stavu a bez známek metastáz. Nádory, které nelze odstranit operací se ozařují. Významně se na léčbě podílí i chemoterapie.
Karcinom žaludku
Přestože tento nádor patří k nejčastějším maligním nádorům na celém světě, zdá se, že v České republice těchto nádorů spíše ubývá. Ve světě je jeho výskyt nejčastější v Japonsku a v Chile, naopak nízký je v USA. U nás se tento nádor vyskytuje u 40 ze 100 000 obyvatel. Příčinou bývají nejčastěji rakovinotvorné látky obsažené v potravě (nitrosaminy, benzpyren). Také dědičnost a infekce Helicobacterem pylori mají na výskyt tohoto nádoru velký vliv.
Jak se karcinom žaludku projevuje?
Záludnost tohoto onemocnění spočívá v nepřítomnosti klasických příznaků. Pacienti mívají pouze nevýrazné obtíže jako jsou tlak v nadbřišku, pozvolná ztráta chuti, občasná nevolnost, slabost, únavnost a úbytek na váze. Tyto příznaky postupně nabývají na intenzitě. Někteří pacienti mohou mít obtíže jako při peptickém vředu s bolestmi nalačno a úlevou po jídle.
Jak se určí diagnóza?
Nejdůležitějším vyšetřením při podezření na karcinom žaludku je endoskopické vyšetření žaludku, nebo-li gastroskopie . Při ní se odebere vzorek žaludeční tkáně a určí se diagnóza. Rozsah nádoru určí endoskopické vyšetření ultrazvukem. Doplňující může být rentgenové vyšetření metodou dvojího kontrastu, při které se zobrazuje reliéf žaludku. Laboratorní vyšetření krve a stanovení nádorového markeru pomáhá stanovit prognózu nemoci.
Jaká je léčba?
Vzhledem k tomu, že operace dává jedinou naději na plné uzdravení, je ji třeba uskutečnit co možná nejrychleji. Ve většině případů se část žaludku ponechává, někdy je však nutné žaludek odstranit celý. Součástí léčby je i chemoterapie.
Karcinom tračníku a konečníku (kolorektální karcinom)
Kolorektální karcinom je v naší populaci druhým nejčastějším zhoubným nádorem. Ve výskytu této nemoci máme smutné 1. místo v celosvětových tabulkách. Každý rok v České republice zemře na kolorektální karcinom 36 osob na 100 000 obyvatel.
Mezi nejčastější příčiny se řadí skladba jídelníčku. Zejména vysoký obsah tuků a malé množství vlákniny. Vliv alkoholu a kouření není zcela objasněn, avšak u pijáků piva byl zjištěn mnohem častější výskyt tohoto nádoru. U některých zaměstnání bylo zjištěno vyšší riziko kolorektálního karcinomu. Jedná se hlavně o pracovníky cementáren, továren na výrobu barviv a zpracování azbestu. Nemalá část nádorů je také ovlivněna geneticky.
Jak se kolorektální karcinom projevuje?
Mezi nejčastější patří celkem necharakteristické obtíže, jako jsou nadýmání, střídání průjmu a zácpy a neurčité bolesti v břiše. Nejvýznamnějším projevem je však krvácení do stolice. Jde o krvácení skryté (nebo-li okultní) a může se projevit až chudokrevností.
Varovné jsou také poruchy pasáže stolice. Pro nádor v konečníku je typické nucení na stolici s následným vyprázdněním krvavého hlenu. Tak jako u jiných nádorů, ani u kolorektálního karcinomu nechybí celkové příznaky jako je únava, hubnutí, nevysvětlitelná chudokrevnost a zvýšená tělesná teplota.
Jak se určí diagnóza?
Pro diagnózu kolorektálního karcinomu je rozhodující endoskopické vyšetření (tzv. koloskopie) s odebrání vzorku střeva (biopsie). Další možností je RTG vyšetření střeva metodou dvojího kontrastu, při kterém se zobrazí reliéf střeva. Pro včasné vyhledání osob s vysokým rizikem tohoto nádoru se nabízí test na okultní krvácení. Pro monitorování léčby je vhodné kontrolovat v krvi hladinu nádorových markerů.
Jaká je léčba?
Jediná léčba, která může pacienta vyléčit je léčba chirurgická . U karcinomu konečníku má význam předoperační ozáření. Další metodou je chemoterapie.
Jaká je prevence kolorektálního karcinomu?
Základem prevence je zdravá výživa s vysokým obsahem vlákniny, mléčných výrobků a vitamínů (hlavmě A,C,E) a naopak s nízkým obsahem tuků a cukrů. Dalším výrazným preventivním krokem je sledování rizikových skupin. Mezi ně patří pacienti s nezhoubnými nádory střeva, s významným výskytem tohoto nádoru v rodině a pacienti po operaci kolorektálního karcinomu. Všichni tito lidé by měli být každé 2-3 roky kolonoskopicky vyšetřeni.