Nádorové onemocnění v rodině – praktické rady pro pečující
Každé nádorové onemocnění v rodině je šokem! Díky lékařské vědě však v mnoha případech mohou pacienti trpící zhoubným nádorem zůstávat během léčby doma, se svými blízkými a ve známém prostředí.
Péče o blízkého s nádorovým onemocněním – nejčastější otázky a odpovědi:
- Pokud zůstanu se svým blízkým doma, mám nárok na finanční podporu od státu? O příspěvek na péči musí zažádat člověk, který péči potřebuje, a který se poté může sám rozhodnout, jak s příspěvkem naloží. O přiznání příspěvku rozhoduje obecní úřad obce s rozšířenou působností v místě trvalého pobytu pacienta, konkrétně sociální odbor. Výše příspěvku na péči (který se vyplácí měsíčně) se liší podle stupně závislosti osoby, která o příspěvek žádá, a pohybuje se v rozsahu od 800 do 12 000 korun.
- Jak zajistit adekvátní výživu nemocného? Je to v domácích podmínkách vůbec možné? V domácím prostředí je možné stravu přizpůsobit lépe individuálním přáním a potřebám nemocného než v nemocnici. Podáváme lehká a snadno stravitelná jídla, vhodné jsou menší dávky častěji za den. Výhodná je tekutá strava s vyváženým obsahem všech důležitých látek (nutridrinky). Dohlížíme také na dostatečný příjem tekutin.
- Je možné domluvit návštěvy lékaře nebo zdravotní sestry? I když může rodina zajistit ošetřovatelskou péči o svého nemocného, k některým úkonům může být potřeba profesionální zdravotník. Návštěvy lékaře u vás doma je možné domluvit s praktickým lékařem – může jít o návštěvy pravidelné nebo jen příležitostné. Pokud se pacient nemůže k lékaři dostavit sám, je návštěva lékaře bezplatná.
- I když většinou budeme schopni zajistit celodenní péči o nemocného, můžeme si v případě potřeby vyžádat profesionální pomoc zvenčí? Pro odlehčení sobě a své rodině můžete využít služeb agentur nebo neziskových organizací poskytujících pomoc s domácí péčí.
- Mohou podávat léky proti bolesti i rodinní příslušníci? U některých pacientů s nádorovým onemocněním je nutné podávat léky k tišení bolesti. Všechny léky k tišení bolesti musí být schválené ošetřujícím lékařem. Léky ve formě kapek a tablet může podávat i laický pečující, léky ve formě injekcí obvykle podává zdravotní sestra během domluvených návštěv u nemocného. Možností jsou také náplasti s obsahem léků nebo automatické dávkovače zavedené pod kůži.
(vek)