Nádory mozku
Situace v léčbě nádorů mozku se v posledních letech výrazně zlepšila. K dispozici jsou nejmodernější chirurgické, neuroradiologické a farmakologické postupy
Vznik
Nádory jsou zhoubné a nezhoubné. Do mozku se také mohou šířit nádory z jiných oblastí těla, jako z plic, prsu, apod.
Příznaky
Růst nádoru v mozku může způsobit psychické změny a proto si něčeho zvláštního nejdříve všimne rodina postiženého. Většinou se jedná o pokles zájmu, nedostatek iniciativy, někdy naopak o agresi. Bolest hlavy může být v počátečních stadiích nádoru mírná. Je-li dlouhodobá, je vždy na místě neurologické vyšetření a další postup. Na nádor pomýšlíme u každého prvního epileptického záchvatu, zejména v dospělosti. #IMG#
U lékaře
Anamnéza musí být dosti podrobná, včetně dotazu na bolesti hlavy, poruchy vědomí v minulosti. Dále by se měla týkat všech onemocněních a operacích. Lékař provede kompletní neurologické vyšetření, které zahrnuje jak stav psychiky a vědomí, tak i zhodnocení hybnosti a citlivosti.
Vyšetření
Suverénní metodou je MRI eventuálně CT, které jasně ukáže změny mozkové tkáně. Někdy jsou indikována i další vyšetření, které pomáhají specifikovat problém či určují nejlepší léčbu, například angiografie, která ukáže stav prokrvení nádoru.
Léčba nádoru
Na prvním místě je léčba chirurgická eventuálně radiologická, která umožňuje zničit nádorovou tkáň tam, kde je pro chirurga nedostupná. U zhoubných nádorů se k chirurgické léčbě přidává chemoterapie a ozařování. Léčbu pak řídí onkolog, specialista na nádorová onemocnění.
Životní styl a mozkový nádor
Životní styl závisí na probíhajících změnách zdravotního stavu. Některé nádory jsou velmi zhoubné, přičemž invalidizují a usmrcují nemocného relativně rychle (v týdnech - glioblastom) jiné jsou nezhoubné a „zlobí“ vlastně jen svým růstem a útlakem mozku (meningeom, neurinom akustiku).