Alergologické vyšetření dítěte: Rodiče, pozor na vlastní přecitlivělost!
Psychologická příprava dítěte na alergologické vyšetření není příliš odlišná od přípravy na jakékoli jiné běžné ambulantní vyšetření dětským lékařem.
Součástí běžného alergologického vyšetření jsou většinou pouze 2–3 více či méně nepříjemné procedury:
- odběry krve
- výtěry z krku a nosu
- kožní testy
Záleží také velmi na dítěti, jak takové procedury snáší. Je vhodné dítě předem informovat, jaké vyšetření je v plánu, ale současně ho ujistit, že není nijak bolestivé, a dodat mu odvahu, že to jistě dobře zvládne.
Při samotném vyšetření je vhodné, aby se rodiče příliš nerozlítostňovali a dítě zbytečně nelitovali, protože tím situaci jenom zhoršují. V některých případech je pak dítě klidnější a lépe spolupracuje bez přítomnosti rodičů. Někdy pomůže slíbená odměna, někdy slovní povzbuzení.
Pokud jsou v plánu kožní testy, je nutné několik dní předem vysadit celkově podávané léky tlumící alergickou reakci, tedy antihistaminika a případně jiné léky potlačující imunitní reakce, například kortikoidy. To je jeden z důvodů, proč se testy provádějí mimo sezonu nejvyššího výskytu alergenů. Místně (do očí, nosu, průdušek) podávané kapky, spreje a inhalační léky se ale vysazovat nemusí.
Před odběrem krve na zjištění alergie se ani celkově podávané léky nevysazují, výsledek laboratorních vyšetření jimi není příliš ovlivněn. Odběr krve na stanovení alergie se tedy může provést kdykoliv, i v sezoně.
Rodičovská příprava
Na vyšetření by se ale měli připravit i rodiče. Měli by přinést, pokud je mají k dispozici, zprávy od jiných odborníků a od dětského lékaře, případně rentgenovou dokumentaci. To ušetří mnoho času a i třeba zbytečně prováděných vyšetření. Je třeba, aby si ujasnili, jaký je hlavní problém, pro který dítě přivádějí k vyšetření, odkdy trvá, kdy se vyskytuje nejvíce, jaké léky pomáhají a jaké ne, jaká vyšetření s jakým výsledkem byla provedena, případně jaké operace byly kdy provedeny a zda měly příznivý dopad. K dalším rutinním otázkám alergologů patří dotazy na alergie v rodině, na kontakt se zvířaty, na zvláštnosti prostředí, ve kterém dítě žije, a samozřejmě také na kouření v domácnosti.
Alergologické vyšetření v praxi
Nejčastěji vypadá první alergologické vyšetření takto: Pohovor s rodiči a pacientem a zhodnocení donesené dokumentace, fyzikální vyšetření pacienta, potom pokud je potřeba následují nebolestivá vyšetření jako rentgen plic a funkční vyšetření plic – spirometrie, a nakonec to nejméně příjemné – odběr krve, výtěry, kožní testy. Případně je pacient odeslán ještě ke konziliárnímu vyšetření na krční, na kožní a třeba na kardiologické oddělení. Celkově se ale není čeho bát. Některé procedury sice mohou být nepříjemné, ale vždy mějte na paměti, že vy i lékař to všechno děláte pro zdraví dítěte.
(van)