Alergie na koření - čím je pálivější, tím je to horší
Tato přecitlivělost patří mezi ne příliš časté druhy alergií. Řešení se zdá jednoduché, ale vyhnout se nákupu sáčku s nápisem "kořenicí přípravek" opravdu nestačí.
Tato přecitlivělost patří mezi ne příliš časté druhy alergií. Řešení se zdá jednoduché, ale vyhnout se nákupu sáčku s nápisem "kořenicí přípravek" opravdu nestačí. Nebezpečí se bohužel skrývá i ve vysokém procentu běžně prodávaných potravin, a dokonce též v kosmetice nebo parfémech.
Utajený nepřítel
Vzhledem k tomu, že množství koření v potravinách není nikterak regulováno, často ani nebývá jeho přítomnost uvedena na etiketách. A právě to dělá z těchto ingrediencí obtížně identifikovatelný alergen, kterému se lze jen těžko vyhnout. Podle hrubých odhadů je za dvě procenta potravinových alergií zodpovědná právě kořenicí přísada. Celkový počet odhalených alergiků se tak zdá být značně podhodnocený, a to zejména kvůli nedostatku odpovídajících diagnostických kožních či krevních testů – ty by pomohly alergii na určitý typ koření odhalit.
Může být hůř
Přestože alergie na koření zatím patří mezi ty vzácnější typy, s nárůstem možností využít tyto ingredience nejen v potravinářství, ale i při výrobě kosmetiky lze brzy očekávat zvýšení výskytu této přecitlivělosti. Vzhledem k tomu, že postižení ve snaze vyhnout se obávanému alergenu často přistupují k výraznému omezení jídelníčku, bojí se odborníci hrozící podvýživy a celkového snížení kvality života těchto lidí. A na jaké druhy koření můžeme být citliví?
- Nejčastěji bývají lidé alergičtí na skořici nebo česnek.
- Existují však také osoby zvýšeně citlivé na pepř nebo vanilku.
- Nebezpečné jsou zejména kořenicí směsi, které mohou obsahovat až desítky různých druhů koření. Platí přitom, že čím je směs pálivější, tím vyšší riziko rozvoje alergické reakce s sebou přináší.
- Tepelná úprava pokrmů obsahujících koření může alergen buď oslabit, nebo ho naopak udělat agresivnějším – záleží na druhu.
Různé reakce
Alergická reakce nemusí vzniknout jen po pozření potraviny obsahující koření, ale také po jeho vdechnutí nebo kontaktu s pokožkou – právě to hrozí v případě některých kosmetických přípravků či parfémů. Samotná reakce pak může probíhat neškodně v podobě kýchání, nebo naopak velmi dramaticky za rozvoje život ohrožujícího anafylaktického šoku.
Pokud máte podezření, že právě vy trpíte alergií na koření, neváhejte se obrátit na alergologa. Ten vám s odhalením příčiny vašich potíží a jejich léčbou jistě pomůže.
(veri)
Zdroj: www.sciencedaily.com