Alergie na hmyz nás může potrápit i na podzim
Podzimní příroda připadá leckomu smutná, mnozí alergici však mají důvod k oslavě. Rychle ubývá kvetoucích rostlin a tím i pylu v ovzduší a lidé, kteří jsou pro změnu alergičtí na hmyzí bodnutí, se také již mohou chovat méně opatrně.
Nejčastější původci hmyzích alergií
- Komáři – komáří sliny obsahují bílkoviny, z nichž některé mohou u citlivého člověka vyvolat alergickou reakci. Mírný otok a svědění po štípnutí komárem zná dobře většina lidí, tyto projevy však většinou nepovažujeme za projevy alergie. Pokud se ale po komářím štípnutí objeví například vyrážka nebo rozsáhlý otok zasahující téměř celou končetinu, tehdy můžeme mluvit o alergii na komáry.
- Včely a vosy – jsou snad nejčastějším hmyzím původcem alergických reakcí. Včelí nebo vosí bodnutí může vyvolat vážnou anafylaktickou reakci, a to dokonce i u člověka, u kterého dosud nebyla žádná alergie na hmyzí bodnutí známa. Anafylaktická reakce se může projevit výrazným svěděním, rychle nastupujícím výrazným otokem a také kopřivkou, která se objevuje velice rychle a zasahuje velkou část těla. V případě takovéto reakce je třeba dopravit postiženého okamžitě do nemocnice nebo přivolat záchrannou zdravotnickou službu.
- Mravenci – zrzaví a černí "ferdové", kteří se běžně vyskytují u nás, bývají zdrojem vážných alergických reakcí naštěstí jen zřídka. Naopak dobrý pozor je třeba si dávat na mravence rodu Solenopsis (tzv. fire ants, ohniví mravenci), kteří žijí především v Severní a Jižní Americe. Naši umírnění čeští mravenci mohou však alergikům způsobovat problémy jiného druhu: pokud se vyskytují v domácnostech, jsou nepříjemným zdrojem domácích alergenů a u astmatiků často způsobují dýchací obtíže.
(vek)
Zdroj: allergies.about.com