Alergie na čerstvé ovoce a zeleninu
Projevy této přecitlivělosti mohou být velmi nepříjemné až závažné. Většinou je ale snadné ji léčit. Stačí se totiž vyvarovat plodů, které způsobují člověku obtíže.
Pokud i přes striktní vyloučení alergenů z potravy problémy přetrvávají, je nutné poradit se s alergologem.
Nepříjemné reakce
Alergie na čerstvé ovoce a zeleninu se nejčastěji projevuje jako orální alergický syndrom – obtíže jsou lokalizované především v ústech a v krku. Projevy většinou nastupují velmi krátce po požití.
- Časté je svědění a pálení rtů a jazyka.
- Objevují se otoky rtů a měkkého patra.
- Dochází k pálení v krku.
- Mohou nastat i masivní otoky v polykacích a dýchacích cestách, což může v krajním případě ohrozit život pacienta.
Kde se bere?
Alergii způsobují proteiny obsažené v plodech nebo pyly jiných rostlin, které ulpí na slupkách. Spadaný pyl bývá převážně z ambrózie a největší problémy způsobuje v podzimních měsících. Nejčastější plody, které způsobují alergii, jsou:
Ovoce:
- jablka, hrušky,
- švestky, broskve, meruňky, nektarinky,
- kiwi,
- pomeranče,
- meloun, vodní meloun,
Zelenina:
- celer, mrkev, petržel,
- rajčata,
- brambory,
- papriky.
Pokud jste citliví na ovoce a zeleninu, dávejte si pozor i na luštěniny, ořechy, mandle a slunečnicová semínka – tyto alergie bývají často sdružené.
V hlavní roli prevence
Nejjednodušší je vynechat ze své stravy vše, co způsobuje alergické projevy. Někdy to ale není tak úplně nutné. Mnohdy stačí tepelná úprava plodů a člověk je bez obtíží. Vždy je lepší plody napřed oloupat. O různých možnostech se poraďte se svým alergologem.
Léčba
V léčbě alergie na čerstvé ovoce a zeleninu je účinná imunoterapie. Ta pomáhá tělu vybudovat si obranyschopnost proti pylům a proteinům způsobujícím alergické projevy – ty jsou potom mírnější při náhodném požití alergenu. Při těžkých projevech alergie, které mohou i ohrozit život, je nutné nosit u sebe trvale pohotovostní léky s návodem, jak je užít.
(vesa)
Zdroj: www.livestrong.com