Bolestí hlavy to začalo
Jasonovi (nepřál si uvádět své příjmení) byla silná analgetika předepsána už v době dospívání. Trpěl totiž silnými migrénami. Pilulky spolehlivě odehnaly bolest, navíc přinášely i příjemný pocit euforie. Právě kvůli tomu začal Jason užívat lék i v době, kdy žádnou migrénu neměl. Počet spolykaných tablet za den se postupem času navýšil až na neskutečných 45. Vedle léků proti bolesti Jason zneužíval také benzodiazepiny, preparáty zmírňující úzkost. Závislost u něj nabyla takové síly, že byl schopen ukrást silná analgetika vlastní matce, která v bolestech umírala na rakovinu kostí.
Podobné osudy
Jasonova cesta k závislosti není v ničem výjimečná. Jedinci závislí na lécích v naprosté většině případů rovněž získali první recept od lékaře, samozřejmě na nějaký zdravotní problém. Souhrou mnoha okolností, od dědičných předpokladů pro vznik závislosti přes nedostatek informací až po osobní problémy, se ale nakonec léčba může změnit ve zneužívání léku. Odtud je pak jen krok k vlastní závislosti se všemi jejími důsledky.
Cesta ven existuje
Aby lék dotyčnému přinášel stále stejný kýžený efekt, musí časem navýšit jeho dávku. Dostatek pilulek je brzy možné zabezpečit jen více či méně ilegálními cestami. Nastupují krádeže, obcházení více lékařů (v angličtině se užívá výraz „doctor shopping“) nebo nákupy na černém trhu. Život závislého se točí ve stále se opakující smyčce – užít pilulku a obstarat si další. Trpí rodinné a přátelské vztahy, vytrácí se koníčky. Zato se objevují zdravotní potíže a problémy v zaměstnání. Cesta ven spočívá pouze v přiznání si vlastní závislosti a v zahájení odpovídající léčby.
Terapií závislosti na lécích se zabývají psychiatři a psychologové, kteří se specializují na tuto problematiku. Jestliže jste se v Jasonově příběhu nalezli také vy, neváhejte se na odborníky obrátit co nejdříve.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com/mental-health/addiction/features/prescription-drug-abuse-who-gets-addicted-and-why