Sourozenci nemusí mít stejnou výšku
Terezka je největší z celé třídy, Martin se ztrácí i mezi nejmenšími spolužačkami. Přitom oba mají stejné rodiče. Neměli by tedy mít i podobnou výšku?
To, jak vysocí jsme, závisí na délce našich kostí. Kost roste pod vlivem růstového hormonu, tzv. STH. Její růst je zastaven uzavřením růstové chrupavky, na kterém se podílejí i pohlavní hormony. Hladiny hormonů jsou regulovány geny. Lidská výška je tedy sice závislá na genetické výbavě konkrétního jedince, významně ji ale ovlivňuje i řada vnějších faktorů.
Faktory ovlivňující naši výšku
- Geny
- Výživa Těžká podvýživa způsobila zakrnělý vzrůst dětí například v Severní Koreji a části Afriky. Strava bohatá na kvalitní bílkoviny, vitaminy a ostatní důležité látky je pro růst dětí jedním z důležitých faktorů.
- Cvičení Pohyb, a tedy i cvičení podporují sekreci STH. Dospívající by si ale měli dávat pozor na steroidy (látky povzbuzující tkáň k růstu), tak oblíbené mezi mladými sportovci. Mohou totiž způsobit právě zakrnělý vzrůst.
- Spánek K převážné části sekrece STH dochází během spánku. A proto děti, které mají dostatek spánku, rostou více.
- Štěstí Vědci se domnívají, že psychická pohoda má vliv na tělesnou výšku. Stres je naopak jedním z negativních faktorů růstu.
- Zdravotní stav matky v těhotenství Zdraví matky je důležité, protože těhotenství je samo o sobě rozhodující období pro plod.
- Věk matky Stáří budoucí maminky má také vliv na výšku dítěte. Bylo pozorováno, že děti, které se narodily mladším matkám, dosahovaly vyššího vzrůstu.
Jaký je podíl genetiky?
Výška je určována na základě kombinace genetiky a vlivu prostředí. Geneticky vzato, výška dětí odpovídá výšce rodičů. Je nepsané pravidlo, že malá matka bude mít malé syny a vysoký otec bude mít vysoké dcery. A jaká je tedy přibližná výška u dětí?
Přibližná výška syna v dospělosti = (výška otce + výška matky + 13)/2
Přibližná výška dcery v dospělosti = (výška otce + výška matky −13)/2
Musí být sourozenci stejně vysocí?
Vůbec ne. Výška je totiž více ovlivněna geny. A ani sourozenci nemusí mít stejnou genetickou výbavu, a tedy ani výšku. Pokud tedy máte jedno dítě výrazně menší než ty ostatní, nemusí se jednat o nic závažného. Být ve střehu se ale vyplatí vždy. Pokud máte obavy, svěřte se s nimi ošetřujícímu lékaři dítěte. Ten je vyšetří a poradí, jak případně postupovat dále.
(eleo)
Zdroj: en.wikipedia.org