Somatotropin pomáhá dětem růst
Nízký vzrůst v dospělosti. Právě ten je společný dětem s nedostatečným vyměšováním růstového hormonu, Turnerovým syndromem, ale i chronickou ledvinnou nedostatečností, syndromem Prader-Willi a těm, které se narodily jako malé a do dvou let věku nedohnaly růst běžný pro normálně veliké děti.
U zdravého člověka je růstový hormon v dostatečném množství vytvářen v podvěsku mozkovém, odkud se uvolňuje do krevního řečiště. Krví putuje na místo určení, kde přes buněčné receptory stimuluje tělesný růst. Při poruše tvorby nebo funkce růstového hormonu nebo pokud tělo dostatečně nereaguje na růstový hormon dochází k poruchám růstu.
Společným jmenovatelem onemocnění uvedených výše je nedostatečná tvorba či funkce somatotropinu. Přirozený somatotropin je možné nahradit somatotropním hormonem vytvořeným uměle. V současné době se vyrábí růstový hormon určený k injekčnímu podání. Není to sice nejpříjemnější cesta aplikace (děti by jistě uvítaly spíše sirup nebo kapky), ale zajistí, že se hormon snadno dostane do krevního řečiště a tudy k buňkám.
#IMG#Umělý somatotropin se podává tenkou a malou jehličkou, která se vpichuje do podkoží. Hormon můžete po zvládnutí techniky vpichu podávat dětem doma, není třeba denně docházet na středisko. Odkdy a v jakých dávkách se má hormon podávat, musí vždy určit dětský lékař, specialista na poruchy žláz s vnitřní sekrecí včetně poruch růstu.
Vždy je totiž nutné velmi citlivě a přesně posoudit, zda je podávání hormonu výhodné a bezpečné. Somatotropin se například nesmí podávat dětem s Prader-Willi syndromem trpícím zároveň těžkou obezitou a těžkým poškozením dýchacího systému. Je také nutné sledovat pravidelně léčbu a upravovat dávky léku, aby se zajistil její optimální výsledek.
(zak)